High School Basketball Scores - WSFA.com Montgomery Alabama news.

High School Basketball Scores

Thursday's Scores

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

AISA Class A Region 1

Abbeville Christian Academy 50, Ashford Academy 37

Coosa Valley Academy 54, Lighthouse Christian 52

Dixie Academy 62, Chambers Academy 38

AISA Class A Region 2

Central Christian 66, South Choctaw Academy 31

Sparta Academy 54, Wilcox Academy 42

AISA Class AA Region 1

Edgewood Academy 70, Lakeside School 32

Evangel Christian Academy 74, East Memorial Christian Academy 41

Springwood School 45, Autauga Academy 40

AISA Class AAA Region 1

Lee-Scott Academy 51, Pike Liberal Arts 32

Macon-East 48, Fort Dale Academy 44, 2OT

AISA Class AAA Region 2

Morgan Academy 58, Monroe Academy 53

Tuscaloosa Academy 61, Clarke Prep 25

AISA Region AA Region 2

Meadowview Christian 61, Patrician Academy 35

Pickens Academy 56, Lowndes Academy 47

Class 1A Area 2

Butler County Magnet School 68, J.U. Blacksher 41

Class 2A Area 2

Samson 73, New Brockton 62

GIRLS BASKETBALL

Prattville Christian Academy 43, Clarke Prep 30

AISA Class A Region 1

Abbeville Christian Academy 33, Dixie Academy 21

AISA CLass A Region 2

Sparta Academy 62, Sumter Academy 26

AISA Class AA Region 1

Autauga Academy 41, Edgewood Academy 28

Crenshaw Christian Academy 40, Springwood School 35

East Memorial Christian Academy 51, Evangel Christian Academy 27

AISA Class AA Region 2

Marengo Academy 45, Southern Academy 37

AISA Class AAA Region 1

Lee-Scott Academy 47, Glenwood 36

Pike Liberal Arts 35, Fort Dale Academy 18

AISA Class AAA Region 2

Kingwood Christian 47, Morgan Academy 17

Tuscaloosa Academy 47, Monroe Academy 16

Class 1A Area 1

Marengo 66, Fruitdale 63

McIntosh 75, Coffeeville 31

Class 1A Area 11

Jacksonville Christian 60, Sacred Heart 29

Ragland 72, Victory Chr. 39

Class 1A Area 12

Gaston 52, Asbury 35

Spring Garden 63, Cedar Bluff 33

Class 1A Area 13

Hackleburg 50, Meek 38

Lynn 43, Marion County 40

Class 1A Area 14

Athens Bible 57, Woodville 42

Class 1A Area 15

Belgreen 47, Phillips-Bear Creek 20

Tharptown 62, Vina 31

Class 1A Area 16

Covenant Christian 61, Shoals Christian 40

Class 1A Area 3

Florala 45, McKenzie 38

Pleasant Home 41, Kinston 21

Class 1A Area 4

Brantley 53, Geneva County 33

Providence Christian 56, Ariton 28

Class 1A Area 6

Akron 71, Billingsley 29

Holy Spirit 63, Maplesville 34

Class 1A Area 7

Edward Bell High School 47, Wadley 29

Loachapoka 57, Notasulga 54

Class 1A Area 8

Donoho 69, Talladega County Central 33

Fayetteville 40, Faith Christian 35

Class 2A Area 1

Mobile Christian 36, Red Level 32

Class 2A Area 10

Woodland 70, Randolph County 38

Class 2A Area 11

Lamar County 48, Oakman 26

Sulligent 75, Winston County 24

Class 2A Area 12

Geraldine 62, West End 28

Sand Rock 45, Westbrook Christian 33

Class 2A Area 13

Cleveland 49, Addison 36

Cold Springs 74, Falkville 21

Class 2A Area 14

Hatton 55, Phil Campbell 33

Red Bay 55, Mars Hill Bible 31

Class 2A Area 15

North Sand Mountain 66, Ider 50

Class 2A Area 16

Clements 54, Westminster Christian Academy 22

Class 2A Area 2

Samson 62, New Brockton 26

Class 2A Area 3

Barbour County 55, Houston County 23

Houston Academy 45, G.W. Long 38

Class 2A Area 4

Leroy 61, Southern Choctaw 46

Washington County 44, Millry 28

Class 2A Area 5

Highland Home 40, Zion Chapel 22

Class 2A Area 6

R.C. Hatch 61, Francis Marion 46

St. Jude 56, Keith 35

Class 2A Area 9

Shades Mountain Christian 25, Vincent 20

Thorsby 48, Fultondale 40

Class 3A Area 1

Bayside Academy 46, Choctaw County 43

Class 3A Area 10

Glencoe 61, White Plains 43

Piedmont 65, Pleasant Valley 31

Class 3A Area 11

Danville 100, Carbon Hill 25

Class 3A Area 12

Good Hope 73, J.B. Pennington 30

Vinemont 57, Hanceville 52

Class 3A Area 13

Holly Pond 62, Brindlee Mountain 29

Class 3A Area 15

Madison Academy 80, Elkmont 31

Class 3A Area 16

Lauderdale County 66, Sheffield 50

West Morgan 46, Colbert County 26

Class 3A Area 2

Geneva 80, Wicksburg 18

Slocomb 66, Daleville 24

Class 3A Area 4

Abbeville 57, Pike County 13

Dale County 48, Headland 45

Class 3A Area 5

Montevallo 53, Loveless 51

Montgomery Academy 51, Trinity Presbyterian 38

Class 3A Area 6

Greene County 49, Aliceville 30

Sumter County 71, Gordo 32

Class 3A Area 8

Northside 34, Cordova 20

Sumiton Christian 34, West Blocton 24

Class 3A Area 9

Altamont 55, Tarrant 16

Leeds 57, Walter Wellborn 53

Class 4A Area 1

UMS-Wright 66, W.S. Neal 37

Class 4A Area 10

Ashville 68, Oneonta 40

Locust Fork 61, St. Clair County 31

Class 4A Area 11

Haleyville 50, Dora 31

West Point 62, Fayette County 31

Class 4A Area 12

Cherokee County 66, Jacksonville 62

Class 4A Area 13

Douglas 60, Columbia 38

Priceville 76, Fairview 54

Class 4A Area 14

DAR 54, Plainview 49

Guntersville 51, North Jackson 29

Class 4A Area 15

Brooks 49, Lawrence County 46

Class 4A Area 16

Central-Florence 65, Wilson 52

Deshler 72, Rogers 33

Class 4A Area 2

Brewbaker Tech 63, Bullock County 57

St. James 43, Ashford 34

Class 4A Area 4

Dallas County 63, Greensboro 45

Class 4A Area 5

Alabama Christian Academy 41, Elmore County 38

B. T. Washington Magnet 48, Catholic-Montgomery 41

Class 4A Area 6

Handley 54, Childersburg 47

Munford 37, Central Coosa 25

Class 4A Area 7

Holt 43, Jemison 19

Class 4A Area 8

Midfield 57, Corner 15

Ramsay 98, Oak Grove 17

Class 4A Area 9

Anniston 58, Lincoln 23

Saks 55, Cleburne County 49

Class 5A Area 1

Faith Academy 79, Citronelle 29

LeFlore 41, St. Paul's 35

Class 5A Area 10

Wenonah 62, Parker 34

Woodlawn 53, Carver-Birmingham 37

Class 5A Area 11

Erwin 53, Springville 33

Mortimer Jordan 55, Hayden 49

Class 5A Area 12

Walker 50, Cullman 37

Class 5A Area 13

Boaz 58, Southside-Gadsden 32

Class 5A Area 16

J.O. Johnson 65, Butler 29

Lee-Huntsville 48, East Limestone 23

Class 5A Area 2

Spanish Fort 46, Gulf Shores 39

Vigor 59, Escambia County 27

Class 5A Area 3

Carroll-Ozark 77, Rehobeth 33

Eufaula 40, Charles Henderson 26

Class 5A Area 4

Greenville 47, Monroe County 45

Class 5A Area 5

Carver-Montgomery 68, Chilton County 11

Class 5A Area 6

B.T. Washington 72, Valley 54

Beauregard 66, Tallassee 50

Class 5A Area 8

Briarwood Christian 44, John Carroll Catholic 37

Chelsea 45, Shelby County 41

Class 5A Area 9

Central-Tuscaloosa 65, McAdory 50

Fairfield 92, Brookwood 26

Class 6A Area 1

Baker 42, Alma Bryant 40

Davidson 94, Theodore 19

Class 6A Area 10

Hoover 73, Spain Park 23

Oak Mountain 57, Pelham 55

Class 6A Area 11

Minor 54, Jackson Olin 36

Class 6A Area 12

Homewood 71, Vestavia Hills 58

Mountain Brook 56, Gardendale 38

Class 6A Area 13

Gadsden 72, Oxford 26

Hewitt-Trussville 56, Pell City 35

Class 6A Area 14

Pinson Valley 67, Clay-Chalkville 54

Shades Valley 61, Huffman 46

Class 6A Area 15

Bob Jones 54, Austin 26

Russellville 56, Muscle Shoals 53

Class 6A Area 16

Buckhorn 42, Grissom 24

Hazel Green 56, Huntsville 40

Class 6A Area 4

Baldwin County 49, Daphne 41

McGill-Toolen 62, Satsuma 32

Class 6A Area 5

Dothan 78, Northview 26

Class 6A Area 6

Jeff Davis 61, Prattville 44

Sidney Lanier 61, Lee-Montgomery 29

Class 6A Area 7

Central-Phenix City 58, Opelika 35

Russell County 75, Smiths Station 64

Class 6A Area 8

Auburn 39, Wetumpka 26

Stanhope Elmore 40, Benjamin Russell 36

Class 6A Area 9

Hillcrest 55, Northridge 41

Tuscaloosa County 52, Paul Bryant 39

 

(Copyright 2010 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

Powered by Frankly