Fever teams gearing up for first round of AHSAA playoffs - WSFA.com Montgomery Alabama news.

Fever teams gearing up for first round of AHSAA playoffs

(Source: AHSAA) (Source: AHSAA)
MONTGOMERY, AL (WSFA) -

The first week of the Alabama High School Athletic Association playoffs is here, and several Fever Country teams will be playing under the Friday night lights.

For some, the quest to a state championship begins Thursday. Here are the AHSAA first round pairings:

CLASS 1A
 Millry (5-5) at  Isabella (9-1)
 Pleasant Home (5-5) at  Wadley (9-0)
 Highland Home (7-3) at  Marengo (7-3), Dixons Mills, Thursday, Nov. 9 
 Winterboro (5-5) at  Georgiana (10-0)

 Houston County (8-2) at  Talladega County Central (6-3)
 Linden (7-3) at  Maplesville (9-0)
 Ragland (5-5) at  Brantley (7-3)
 Notasulga (5-5) at  Sweet Water 8-1)

 Hubbertville (3-6) at  Addison (8-2), Thursday, Nov. 9
 Woodville (5-5) at  Hackleburg (9-1), Thursday, Nov. 9
 Decatur Heritage (8-2) at  South Lamar (7-3), Millport
 Waterloo (4-5) at  Cedar Bluff (7-3), Thursday, Nov. 9

 Coosa Christian (4-6) at  Cherokee (7-3), Thursday, Nov. 9
 Holy Spirit Catholic (4-6) at  Lynn (10-0)
 Phillips (6-4) at  Spring Garden (7-3)
 Meek (7-3) at  Pickens County (8-2), Reform

CLASS 2A
 J.U. Blacksher (6-4) at  Luverne (9-2)
 Samson (4-6) at  Aliceville (6-4)
 Elba (8-2) at  Leroy (8-2)
 R.C. Hatch (4-6) at  Ariton (9-1)

 Geneva County (6-4) at  Thorsby (7-2)
 Southern Choctaw (4-5) at  Goshen (9-1)
 Keith (6-4) at  Abbeville (8-2)
 New Brockton (5-5) at  St. Luke’s Episcopal (8-1), Mobile, Baker High School 

 Reeltown (6-4) at  Falkville (7-3)
 Westbrook Christian (5-5) at  Sulligent (9-1), Thursday, Nov. 9
 Cleveland (7-3) at  LaFayette (8-2)
 Sheffield (4-6) at  Fyffe (10-0), Thursday, Nov. 9

 Ider (6-4) at  Lamar County (6-4), Vernon
 Ranburne (4-6) at  Tarrant (7-2), Center Point High School, Thursday, Nov. 9
 Mars Hill Bible (7-3) at  Sand Rock (8-2)
 Tanner (3-7) at  Lanett (8-2)

CLASS 3A
 Mobile Christian (7-3) at  Pike County (8-2), Brundidge
 Providence Christian (6-4)at  Gordo (9-1)
 Southside-Selma (7-3) at  Clarke County (8-2), Grove Hill
 Midfield (4-5) at  Wicksburg (9-1)

 Slocomb (5-5) at  American Christian (7-3), Tuscaloosa
 Bayside Academy (5-5) at  Montgomery Academy (8-2)
 Oakman (7-3) at  Daleville (6-4), Thursday, Nov. 9
 Prattville Christian (3-7) at  Hillcrest-Evergreen (9-1)

 Ohatchee (8-02) at  Sylvania (9-1)
 Holly Pond (7-3) at  West Morgan  (9-1), Trinity, Thursday, Nov. 9
 North Sand Mountain (8-2) at  Randolph County (9-1), Wedowee, Thursday, Nov. 9
 Colbert County (6-4) at  Fultondale (10-0)

 Locust Fork (4-6) at  Colbert Heights (9-1), Thursday, Nov. 9
 Weaver (6-4) at  Plainview (9-1), Rainsville
 Lauderdale County (6-4)  at  J.B. Pennington (8-2), Blountsville, Thursday, Nov. 9
 Geraldine (4-6) at  Piedmont (9-1)

CLASS 4A
 Thomasville (7-3) at  Tallassee (9-1)
 Dale County (7-3) at  Bibb County (9-1), Centreville
 Leeds (7-3) at  UMS-Wright (8-2), Mobile
 Sipsey Valley (4-6) at  Montgomery Catholic (9-1)

 Alabama Christian (8-2) at  Northside (9-1), Samantha
 W.S. Neal (5-5) at  Munford (9-1)
 West Blocton (6-4) at  Saint James (7-3), Montgomery
 Childersburg (5-5) at  Andalusia (9-1)

 Hokes Bluff (8-2) at  Madison Academy (7-3)
 Haleyville (4-6) at  Rogers (10-0)
 Randolph (6-4) at  Jacksonville (7-3)
 West Limestone (4-6) at  Fayette County (8-2), Fayette, Thursday, Nov. 9

 Cordova (4-6) at  Wilson (9-1)
 Cherokee County (4-6) at  Sardis (7-3)
 Deshler (7-3) at  Dora (8-2)
 Westminster Christian (6-4) at  Saks (10-0), Anniston

CLASS 5A
 Jackson (5-4) at  Calera (6-4)
 Greenville (5-4) at  Beauregard (8-1)
 Marbury (5-5) at  St. Paul’s Episcopal (9-1), Mobile 
 Talladega (6-4) at  Carroll (10-0), Ozark

 Charles Henderson (6-4) at  Central-Clay County (7-3)
 Williamson (7-3) at  Demopolis (8-2), Thursday, Nov. 9
 Sylacauga (8-2) at  Eufaula (8-2), Thursday, Nov. 9
 Jemison (5-5) at  Vigor (7-3), Thursday, Nov. 9

 St. Clair County (7-3) at  Guntersville (9-1), Thursday, Nov. 9
 Corner (5-5) at  Mae Jemison (9-1), Huntsville, Milton Frank Stadium, Thursday, Nov. 9
 Alexandria (8-2) at  Wenonah (8-1), Birmingham, Thursday, Nov. 9
 Lawrence County (5-5) at  Mortimer Jordan (8-2), Kimberly, Thursday, Nov. 9

 West Point (6-4) at  Brooks (7-2), Killen, Thursday, Nov. 9
 Pleasant Grove (5-5) at  Etowah (9-1), Attalla, Thursday, Nov. 9
 Lee-Huntsville (7-3) at  Hayden (5-5), Thursday, Nov. 9
 Crossville (4-6) at  Briarwood Christian (10-0), Thursday, Nov. 9

CLASS 6A
 Saraland (7-3) at  Benjamin Russell (7-3), Alexander City
 Stanhope Elmore (5-5) at  Hillcrest-Tuscaloosa (7-3)
 Opelika (7-3) at  Daphne (8-2) 
 Bessemer City (4-6) at  Park Crossing (9-1), Montgomery, Cramton Bowl

 Carver-Montgomery (4-6) at  McAdory (6-4), McCalla
 Blount (6-4) at  Wetumpka (9-1)
 Paul Bryant (6-4) at  Sidney Lanier (9-1), Montgomery, Cramton Bowl, Thursday, Nov. 9
 Pelham (5-5) at  Spanish Fort (9-1)

 Shades Valley (7-3) at  Pell City (6-4), Thursday, Nov. 9
 Carver-Birmingham (7-3) at  Austin (10-0), Decatur, Shorty Ogle Stadium
 Cullman (7-3) at  Ramsay (6-4), Birmingham, Carver HS Stadium
 Florence (4-6) at  Pinson Valley (10-0)

 Gardendale (6-4) at  Muscle Shoals (8-2)
 Hueytown (5-5) at  Oxford (10-0), Thursday, Nov. 9
 Athens (5-5) at  Clay-Chalkville (8-2)
 Fort Payne (6-4) at  Homewood (9-1)

CLASS 7A
 Davidson (7-3) at  Auburn (9-1)
 Jeff Davis (5-5) at  McGill-Toolen Catholic (10-0), Mobile, Libscomb Complex 
 Lee-Montgomery (6-3) at  Fairhope (8-2)
 Theodore (6-4) at  Central-Phenix City (9-0)

 Mountain Brook (7-3) at  Bob Jones (7-3), Madison City Stadium
 Huntsville (6-4) at  Thompson (10-0), Alabaster
 Sparkman (7-3) at  Hoover (7-3), Hoover Met Stadium
 Spain Park (6-4) at  Hewitt-Trussville (10-0).

Copyright 2017 WSFA 12 News. All rights reserved.

Powered by Frankly