Olympic Winter Game Champions - WSFA.com Montgomery Alabama news.

Olympic Winter Game Champions

BIATHLON

Men's 10 Kilometers
1980--Frank Ulrich, East Germany
1984--Erik Kvalfoss, Norway
1988--Frank-Peter Roetsch, East Germany
1992--Mark Kirchner, Germany
1994--Serguei Tchepikov, Russia
1998--Ole Einar Bjoerndalen, Norway

Men's 20 Kilometers
1960--Klas Lestander, Sweden
1964--Vladimir Melanin, Soviet Union
1968--Magner Solberg, Norway
1972--Magner Solberg, Norway
1976--Nikolai Kruglov, Soviet Union
1980--Anatoli Aljabiev, Soviet Union
1984--Peter Angerer, West Germany
1988--Frank-Peter Roetsch, East Germany
1992--Evgueni Redkine, Unified Team
1994--Serguei Tarasov, Russia
1998--Halvard Hanevold, Norway

Men's 4 x 7.5-Kilometer Relay
1968--Soviet Union, Norway, Sweden
1972--Soviet Union, Finland, East Germany
1976--Soviet Union, Finland, East Germany
1980--Soviet Union, East Germany, West Germany
1984--Soviet Union, Norway, West Germany
1988--Soviet Union, West Germany, Italy
1992--Germany, Unified Team, Sweden
1994--Germany, Russia, France
1998--Germany, Norway, Russia

Women's 7.5 Kilometers
1992--Anfissa Restzova, Unified Team
1994--Myriam Bedard, Canada
1998--Galina Koukleva, Russia

Women's 15 Kilometers
1992--Antje Misersky, Germany
1994--Myrian Bedard, Canada
1998--Ekaterina Dafovska, Bulgaria

Women's 3 x 7.5 Kilometer Relay
1992--France, Germany, Unified Team

Women's 4 x 7.5 Kilometer Relay
1994--Russia, Germany, France
1998--Germany, Russia, Norway

BOBSLED
(Driver's name in brackets)
Two-Man
1932--USA (Hubert Stevens)
1936--USA (Ivan Brown)
1948--Switzerland (Felix Endrich)
1952--Germany I (Andreas Ostler)
1956--Italy I (Lamberto Della Costa)
1960--Not Contested
1964--Great Britain I (Anthony Nash)
1968--Italy I (Eugenio Monti)
1972--Germany II (Wolfgang Zimmerer)
1976--East Germany II (Meinhard Nehmer)
1980--Switzerland II (Erich Scharer)
1984--East Germany II (Wolfgang Hoppe)
1988--Soviet Union I (Ianis Kipours)
1992--Switerland I (Gustav Weder)
1994--Switzerland I (Gustav Weder)
1998--(tie) Canada I (Pierre Leuders) and Italy I (Guenther Huber)

Four-Man
1924--Switzerland I (Eduard Scherrer)
1928--USA II (William Fiske)
1932--USA I (William Fiske)
1936--Switzerland II (Pierre Musy)
1948--USA II (Francis Tyler)
1952--Germany (Andres Ostler)
1956--Switzerland I (Franz Kapus)
1960--Not Contested
1964--Canada I (Victor Emery)
1968--Italy I (Eugenio Monti)
1972--Switzerland I (Jean Wicki)
1976--East Germany I (Meinhard Nehmer)
1980--East Germany I (Meinhard Nehmer)
1984--East Germany I (Wolfgang Hoppe)
1988--Switzerland I (Ekkehard Fasser)
1992--Austria I (Ingo Appelt)
1994--Germany II (Harald Czudaj)
1998--Germany II (Christoph Langen)

CURLING

Men
1998--Switzerland, Canada, Norway

Women
1998--Canada, Denmark, Sweden

FIGURE SKATING
(Note: Figure skating was part of the 1908 and 1920 Olympic Games' programs but was transferred to the Olympic Winter Games program beginning in 1924.)
Men's Singles
1908--Ulrich Salchow, Sweden
1920--Gillis Grafstrom, Sweden
1924--Gillis Grafstrom, Sweden
1928--Gillis Grafstrom, Sweden
1932--Karl Schaefer, Austria
1936--Karl Schaefer, Austria
1948--Richard Button, USA
1952--Richard Button, USA
1956--Hayes Alan Jenkins, USA
1960--David Jenkins, USA
1964--Manfred Schnelldorfer, Germany
1968--Wolfgang Schwarz, Austria
1972--Ondrej Nepela, Czechoslovakia
1976--John Curry, Great Britain
1980--Robin Cousins, Great Britain
1984--Scott Hamilton, USA
1988--Brian Boitano, USA
1992--Viktor Petrenko, Unified Team
1994--Aleksei Urmanov, Russia
1998--Ilia Kulik, Russia

Women's Singles
1908--Madge Syers, Great Britain
1920--Magda Julin-Mauroy, Sweden
1924--Helma von Szabo-Planck, Austria
1928--Sonja Henie, Norway
1932--Sonja Henie, Norway
1936--Sonja Henie, Norway
1948--Barbara Ann Scott, Canada
1952--Jeanette Altwegg, Great Britain
1956--Tenley Albright, USA
1960--Carol Heiss, USA
1964--Sjoukje Diskstra, The Netherlands
1968--Peggy Fleming, USA
1972--Beatrix Schuba, Austria
1976--Dorothy Hamill, USA
1980--Anett Potzsch, East Germany
1984--Katarina Witt, East Germany
1988--Katarina Witt, East Germany
1992--Kristi Yamaguchi, USA
1994--Oksana Baiul, Ukraine
1998--Tara Lipinski, USA

Pairs
1908--Anna Huber/Heinrich Burger, Germany
1920--Ludovika/Waler Jakobsson, Finland
1924--Helene Engelman/Alfred Berger, Austria
1928--Andree Joly/Pierre Brunet, France
1932--Andree/Pierre Brunet, France
1936--Maxier Herber/Ernest Baier, Germany
1948--Micheline Lannoy/Pierre Baugniet, Belgium
1952--Ria Falk/Paul Falk, Germany
1956--Elizabeth Schwarz/Kurt Oppelt, Austria
1960--Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1964--Ludmila Belousova/Oleg Protopopov, Soviet Union
1968--Ludmila Belousova/Oleg Protopopov, Soviet Union
1972--Irina Rodnina/Alexei Ulanov, Soviet Union
1976--Irina Rodnina/Alexandr Zaitsev, Soviet Union
1980--Irina Rodnina/Alexandr Zaitsev, Soviet Union
1984--Elena Valova/Oleg Vassiliev, Soviet Union
1988--Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov, Soviet Union
1992--Natalia Michkouteniok/Artour Dmitriev, Unified Team
1994--Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov, Russia
1998--Oksana Kazakova/Artur Dmitriev, Russia

Ice Dancing
1976--Ludmilla Pakhomova/Alexandr Gorshkov, Soviet Union
1980--Natalia Linichuk/Gennadi Karponosov, Soviet Union
1984--Jayne Torvill/Christopher Dean, Great Britain
1988--Natalia Bestemianova/Andrei Boukine, Soviet Union
1992--Marina Klimova/Sergei Ponomarenko, Unified Team
1994--Oksana Grichtchuk/Yevgeny Platov, Russia
1998--Pasha Grishuk/Evgeny Platov, Russia

ICE HOCKEY
(Medalists, in order of finish)
Men
1920--Canada, USA, Czechoslovakia
1924--Canada, USA, Great Britain
1928--Canada, Sweden, Switzerland
1932--Canada, USA, Germany
1936--Great Britain, Canada, USA
1948--Canada, Czechoslovakia, Switzerland
1952--Canada, USA, Sweden
1956--Soviet Union, USA, Sweden
1960--USA, Canada, Soviet Union
1964--Soviet Union, Sweden, Czechoslovakia
1968--Soviet Union, Czechoslovakia, Canada
1972--Soviet Union, USA, Czechoslovakia
1976--Soviet Union, Czechoslovakia, West Germany
1980--USA, Soviet Union, Sweden
1984--Soviet Union, Czechoslovakia, Sweden
1988--Soviet Union, Finland, Sweden
1992--Unified Team, Canada, Czechoslovakia
1994--Sweden, Canada, Finland
1998--Czech Republic, Russia, Finland

Women
1998--USA, Canada, Finland

LUGE

Men's Singles
1964--Thomas Kohler, East Germany
1968--Manfred Schmid, Austria
1972--Wolfgang Scheidel, East Germany
1976--Dettlef Gunther, East Germany
1980--Bernhard Glass, East Germany
1984--Paul Hildgartner, Italy
1988--Jens Mueller, East Germany
1992--Georg Hackl, Germany
1994--Georg Hackl, Germany
1998--Georg Hackl, Germany

Men's Doubles
1964--Josef Feistmantl/Manfred Stengl, Austria
1968--Klaus Bonsack/Thomas Kohler, East Germany
1972--Paul Hildgartner/Walter Plaikner, Italy
and Horst Hornlein/Reinhard Bredow, East Germany
1976--Hans Rinn/Norbert Hahn, East Germany
1980--Hans Rinn/Norbert Hahn, East Germany
1984--Hans Stangassinger/Franz Wembacher, West Germany
1988--Joerg Hoffmann/Jochen Pietzsch, East Germany
1992--Stefan Krausse/Jan Behrendt, Germany
1994--Kurt Brugger/Wilfried Huber, Italy
1998--Stefan Krausse/Jan Behrendt, Germany

Women's Singles
1964--Ortrun Enderlein, East Germany
1968--Erika Lechner, Italy
1972--Anna-Maria Muller, East Germany
1976--Margit Schumann, East Germany
1980--Vera Zozulia, Soviet Union
1984--Steffi Martin, East Germany
1988--Steffi Walter, East Germany
1992--Doris Neuner, Austria
1994--Gerda Weissensteiner, Italy
1998--Silke Kraushaar, Germany

SKIING--Alpine

Men's Downhill
1948--Henri Oreiller, France
1952--Zeno Colo, Italy
1956--Toni Sailer, Austria
1960--Jean Vaurnet, France
1964--Egon Zimmermann II, Austria
1968--Jean-Claude Killy, France
1972--Bernhard Russi, Switzerland
1976--Franz Klammer, Austria
1980--Leonhard Stock, Austria
1984--Bill Johnson, USA
1988--Pirmin Zurbriggen, Switzerland
1992--Patrick Ortlieb, Austria
1994--Tommy Moe, USA
1998--Jean-Luc Cretier, France

Men's Giant Slalom
1952--Stein Eriksen, Norway
1956--Toni Sailer, Austria
1960--Roger Staub, Switzerland
1964--Francois Bonlieu, France
1968--Jean-Claude Killy, France
1972--Gustav Thoni, Italy
1976--Heini Hemmi, Switzerland
1980--Ingemar Stenmark, Sweden
1984--Max Julen, Switzerland
1988--Alberto Tomba, Italy
1992--Alberto Tomba, Italy
1994--Markus Wasmeier, Germany
1998--Hermann Maier, Austria

Men's Slalom
1948--Edy Reinalter, Switzerland
1952--Othmar Schneider, Austria
1956--Toni Sailer, Austria
1960--Ernst Hinterseer, Austria
1964--Pepi Stiegler, Austria
1968--Jean-Claude Killy, France
1972--Francisco Fernandez Ochoa, Spain
1976--Piero Gros, Italy
1980--Ingemar Stenmark, Sweden
1984--Phil Mahre, USA
1988--Alberto Tomba, Italy
1992--Finn Christian Jagge, Norway
1994--Thomas Stangassinger, Austria
1998--Hans-Petter Buraas, Norway

Men's Super G
1988--Franck Piccard, France
1992--Kjetil Andre Aamodt, Norway
1994--Markus Wasmeier, Germany
1998--Hermann Maier, Austria

Men's Combined
1988--Hubert Strolz, Austria
1992--Josef Polig, Italy
1994--Lasse Kjus, Norway
1998--Mario Reiter, Austria

Women's Downhill
1948--Hedy Schlunegger, Switzerland
1952--Trude Jochum-Beiser, Austria
1956--Madeline Berthod, Switzerland
1960--Heidi Biebl, Germany
1964--Christl Haas, Austria
1968--Olga Pall, Austria
1972--Marie-Theres Nadig, Switzerland
1976--Rosi Mittermaier, Germany
1980--Annemarie Moser-Proll, Austria
1984--Michela Figini, Switzerland
1988--Marina Kiehl, West Germany
1992--Kerrin Lee-Gartner, Canada
1994--Katja Seizinger, Germany
1998--Katja Zeizinger, Germany

Women's Giant Slalom
1952--Andrea Mead Lawrence, USA
1956--Ossi Reichert, Germany
1960--Yvonne Ruegg, Switzerland
1964--Marielle Goitschel, France
1968--Nancy Greene, Canada
1972--Marie-Theres Nadig, Switzerland
1976--Kathy Kreiner, Canada
1980--Hanni Wenzel, Liechtenstein
1984--Debbie Armstrong, USA
1988--Vreni Schneider, Switzerland
1992--Pernilla Wiberg, Sweden
1994--Deborah Compagnoni, Italy
1998--Deborah Compagnoni, Italy

Women's Slalom
1948--Gretchen Fraser, USA
1952--Andrea Mead Lawrence, USA
1956--Renee Colliard, Switzerland
1960--Anne Heggtveit, Canada
1964--Christine Goitschel, France
1968--Marielle Goitschel, France
1972--Barbara Cochran, USA
1976--Rosi Mittermaier, Germany
1980--Hanni Wenzel, Liechtenstein
1984--Paoletta Magoni, Italy
1988--Vreni Schneider, Switzerland
1992--Petra Kronberger, Austria
1994--Vreni Schneider, Switzerland
1998--Hilde Gerg, Germany

Women's Super G
1988--Sigrid Wolf, Austria
1992--Deborah Compagnoni, Italy
1994--Diann Roffe-Steinrotter, USA
1998--Picabo Street, USA

Women's Combined
1988--Anita Wachter, Austria
1992--Petra Kronberger, Austria
1994--Pernilla Wiberg, Sweden
1998--Katja Seizinger, Germany

SKIING--Freestyle

Men's Moguls
1992--Edgar Grospiron, France
1994--Jean-Luc Brassard, Canada
1998--Jonny Moseley, USA

Men's Aerials
1994--Andreas Schoenbaechler, Switzerland
1998--Eric Bergoust, USA

Women's Moguls
1992--Donna Weinbrecht, USA
1994--Stine Lise Hattestad, Norway
1998--Tae Satoya, Japan

Women's Aerials
1994--Lina Tcherjazova
1998--Nikki Stone, USA

SKIING--Nordic

Men's 10-Kilometer Cross Country
1992--Vegard Ulvang, Norway
1994--Bjorn Daehlie, Norway
1998--Bjorn Daehlie, Norway

Men's 15-Kilometer Cross Country*
1924--Thorleif Haug, Norway
1928--Johan Grottumsbraaten, Norway
1932--Sven Utterstrom, Sweden
1936--Erik August Larsson, Sweden
1948--Martin Lundstrom, Sweden
1952--Hallgeir Brenden, Norway
1956--Hallgeir Brenden, Norway
1960--Haakon Brusveen, Norway
1964--Eero Mantyranta, Finland
1968--Harald Gronningen, Norway
1972--Sven-Ake Lundback, Sweden
1976--Nikolai Baschukow, Soviet Union
1980--Thomas Wassberg, Sweden
1984--Gunde Svan, Sweden
1988--Mikhail Deviatiarov, Soviet Union
1992--Bjorn Daehlie, Norway
1994--Bjorn Daehlie, Norway
1998--Thomas Alsgaard, Norway
(*Race was 18 kilometers in length until 1956, when it was reduced to 15 kilometers.)

Men's 30-Kilometer Cross Country
1956--Veikko Hakulinen, Finland
1960--Sixten Jernberg, Sweden
1964--Eero Mantyranta, Finland
1968--Franco Nones, Italy
1972--Vjatscheslaw Vedenin, Soviet Union
1976--Sergei Saveliev, Soviet Union
1980--Nikolai Zimatov, Soviet Union
1984--Nikolai Zimatov, Soviet Union
1988--Alexei Prokourorov, Soviet Union
1992--Vegard Ulvang, Norway
1994--Thomas Alsgaard, Norway
1998--Mika Myllylae, Finland

Men's 50-Kilometer Cross Country
1924--Thorleif Haug, Norway
1928--Per Erik Hedlund, Sweden
1932--Veli Saarinen, Finland
1936--Elis Wiklund, Sweden
1948--Nils Karlsson, Sweden
1952--Veikko Hakulinen, Finland
1956--Sixten Jernberg, Sweden
1960--Kalevi Hamalainen, Finland
1964--Sixten Jernberg, Sweden
1968--Ole Ellefsaeter, Norway
1972--Pal Tyldum, Norway
1976--Ivar Formo, Norway
1980--Nikolai Zimatov, Soviet Union
1984--Thomas Wassberg, Sweden
1988--Gunde Svan, Sweden
1992--Bjorn Daehlie, Norway
1994--Vladimir Smirnov, Kazakstan
1998--Bjorn Daehlie, Norway

Men's 4 x 10-Kilometer Relay
(Top three finishers)
1936--Finland, Norway, Sweden
1948--Sweden, Finland, Norway
1952--Finland, Norway, Sweden
1956--Soviet Union, Finland, Sweden
1960--Finland, Norway, Soviet Union
1964--Sweden, Finland, Soviet Union
1968--Norway, Sweden, Finland
1972--Soviet Union, Norway, Switzerland
1976--Finland, Norway, Soviet Union
1980--Soviet Union, Norway, Finland
1984--Sweden, Soviet Union, Finland
1988--Sweden, Soviet Union, Czechoslovakia
1992--Norway, Italy, Finland
1994--Italy, Norway, Finland
1998--Norway, Italy, Finland

Women's 5-Kilometer Cross Country
1964--Claudia Boyarskikh, Soviet Union
1968--Toini Gustafsson, Sweden
1972--Galina Kulakova, Soviet Union
1976--Helena Takalo, Finland
1980--Raissa Smetanina, Soviet Union
1984--Marja-Liisa Haemaelainen, Finland
1988--Marjo Matikainen, Finland
1992--Marjut Lukkarinen, Finland
1994--Ljubov Egorova, Russia
1998--Larissa Lazutina, Russia

Women's 10-Kilometer Cross Country
1952--Lydia Wideman, Finland
1956--Lyubov Kosyreva, Soviet Union
1960--Maria Gusakova, Soviet Union
1964--Claudia Boyarskikh, Soviet Union
1968--Toini Gustafsson, Sweden
1972--Galina Kulakova, Soviet Union
1976--Raissa Smetanina, Soviet Union
1980--Barbara Petzold, East Germany
1984--Marja-Liisa Haemaelainen, Finland
1988--Vida Ventsene, Soviet Union
1992--Lyubov Egorova, Unified Team
1994--Not Contested
1998--Larissa Lazutina, Russia

Women's 15-Kilometer Cross Country
1992--Lyubov Egorova, Unified Team
1994--Manuela Di Centa, Italy
1998--Olga Danilova, Russia

Women's 15-Kilometer Free Pursuit
1994--Ljubov Egorova, Russia
1998--Not Contested

Women's 20-Kilometer Cross Country
1984--Marja-Liisa Haemaelainen, Finland
1988--Tamara Tikhonova, Soviet Union

Women's 30-Kilometer Cross Country
1992--Stefania Belmondo, Italy
1994--Manuela Di Centa, Italy
1998--Julija Tchepalova, Russia

Women's 3 x 5-Kilometer Relay
1956--Finland, Soviet Union, Sweden
1960--Sweden, Soviet Union, Finland
1964--Soviet Union, Sweden, Finland
1968--Norway, Sweden, Soviet Union
1972--Soviet Union, Norway, Sweden

Women's 4 x 5-Kilometer Relay
1976--Soviet Union, Finland, East Germany
1980--East Germany, Soviet Union, Norway
1984--Norway, Czechoslovakia, Finland
1988--Soviet Union, Norway, Finland
1992--Unified Team, Norway, Italy
1994--Russia, Norway, Italy
1998--Russia, Norway, Italy

SKIING--Nordic Combined

Individual (15 km Cross Country/Jumping)
1924--Thorlief Haug, Norway
1928--Johan Grottumsbraaten, Norway
1932--Johan Grottumsbraaten, Norway
1936--Oddbjorn Hagen, Norway
1948--Heikki Hasu, Finland
1952--Simon Slaatvik, Norway
1956--Sverre Stenerson, Norway
1960--Georg Thoma, Germany
1964--Tormod Knutsen, Norway
1968--Franz Keller, Germany
1972--Ulrich Wehling, East Germany
1976--Ulrich Wehling, East Germany
1980--Ulrich Wehling, East Germany
1984--Tom Sandberg, Norway
1988--Hippolyt Kempf, Switzerland
1992--Fabrice Guy, France
1994--Fred Borre Lundberg, Norway
1998--Bjarte Engen Vik, Norway

Team
(Top three finishers)
1988--Germany, Switzerland, Austria
1992--Japan, Norway, Austria
1994--Japan, Norway, Switzerland
1998--Norway, Finland, France

SKI JUMPING

Large Hill
1924--Jacob Tullin Thams, Norway
1928--Alf Andersen, Norway
1932--Birger Ruud, Norway
1936--Birger Ruud, Norway
1948--Petter Hugsted, Norway
1952--Arnfinn Bergmann, Norway
1956--Antii Hyvarinen, Finland
1960--Helmut Recknagel, Germany
1964--Toralf Engan, Norway
1968--Vladimir Beloussov, Soviet Union
1972--Wojciech Fortuna, Poland
1976--Karl Schnabl, Austria
1980--Jouko Tormanen, Finland
1984--Matti Nykaenen, Finland
1988--Matti Nykanen, Finland
1992--Toni Nieminen, Finland
1994--Jens Weissflog, Germany
1998--Kazuyoshi Funaki, Japan

Normal Hill
1964--Veikko Kankkonen, Finland
1968--Jiri Raska, Czechoslovakia
1972--Yukio Kasaya, Japan
1976--Hans-Georg Aschenbach, East Germany
1980--Toni Innauer, Austria
1984--Jens Weissflog, East Germany
1988--Matti Nykanen, Finland
1992--Ernst Vettori, Austria
1994--Espen Bredesen, Norway
1998--Jani Soininen, Finland

Team
1988--Finland, Yugoslavia, Norway
1992--Finland, Austria, Czechoslovakia
1994--Germany, Japan, Austria
1998--Japan, Germany, Austria

SNOWBOARD

Men's Halfpipe
1998--Gian Simmen

Men's Giant Slalom
1998--Ross Rebagliati, Canada

Women's Halfpipe
1998--Nicola Thost, Germany

Women's Giant Slalom
1998--Karine Ruby, France

SPEED SKATING--Long Track

Men's 500 Meters

1924--Charles Jewtraw, USA
1928--(tie) Clas Thunberg, Finland and Bernt Evensen, Norway
1932--John A. Shea, USA
1936--Ivar Ballangrud, Norway
1948--Finn Helgesen, Norway
1952--Kenneth Henry, USA
1956--Evgenji Grischin, Soviet Union
1960--Evgenji Grischin, Soviet Union
1964--Richard McDermott, USA
1968--Erhard Keller, Germany
1972--Erhard Keller, Germany
1976--Evgenjy Kulikov, Soviet Union
1980--Eric Heiden, USA
1984--Sergei Fokichev, Soviet Union
1988--Uwe-Jens Mey, East Germany
1992--Uwe-Jens Mey, Germany
1994--Aleksandr Golubev, Russia
1998--Hiroyasu Shimizu, Japan

Men's 1,000 Meters
1976--Peter Mueller, USA
1980--Eric Heiden, USA
1984--Gaetan Boucher, Canada
1988--Nikolai Gouliaev, Soviet Union
1992--Olaf Zinke, Germany
1994--Dan Jansen, USA
1998--Ids Postma, The Netherlands

Men's 1,500 Meters
1924--Clas Thunberg, Finland
1928--Clas Thunberg, Finland
1932--John A. Shea, USA
1936--Charles Mathiesen, Norway
1948--Sverre Farstad, Norway
1952--Hjalmar Andersen, Norway
1956--Evgenjy Grischin, Soviet Union
1960--Roald Aas, Norway
1964--Ants Antson, Soviet Union
1968--Cornelis Verkerk, The Netherlands
1972--Ard Schenk, The Netherlands
1976--Jan Egil Storholt, Norway
1980--Eric Heiden, USA
1984--Gaetan Boucher, Canada
1988--Andre Hoffman, East Germany
1992--Johann Olav Koss, Norway
1994--Johann Olav Koss, Norway
1998--Aadne Sondral, Norway

Men's 5,000 Meters
1924--Clas Thunberg, Finland
1928--Ivar Ballangrud, Norway
1932--Irving Jaffe, USA
1936--Ivar Ballangrud, Norway
1948--Reidar Liaklev, Norway
1952--Hjalmar Andersen, Norway
1956--Boris Shilkov, Soviet Union
1960--Viktor Kosichkin, Soviet Union
1964--Knut Johannesen, Norway
1968--Fred Anton Maier, Norway
1972--Ard Schenk, The Netherlands
1976--Sten Stensen, Norway
1980--Eric Heiden, USA
1984--Sven Thomas Gustafson, Sweden
1988--Tomas Gustafson, Sweden
1992--Geir Karlstad, Norway
1994--Johann Olav Koss, Norway
1998--Gianni Romme, The Netherlands

Men's 10,000 Meters
1924--Julius Skutnabb, Finland
1932--Irving Jaffe, USA
1936--Ivar Ballangrud, Norway
1948--Ake Seyffarth, Sweden
1952--Hjalmar Andersen, Norway
1956--Sigvard Ericsson, Sweden
1960--Knut Johannesen, Norway
1964--Jonny Nilsson, Sweden
1968--Johnny Hoglin, Sweden
1972--Ard Schenk, The Netherlands
1976--Piet Kleine, The Netherlands
1980--Eric Heiden, USA
1984--Igor Malkov, Soviet Union
1988--Tomas Gustafson, Sweden
1992--Bart Veldkamp, Netherlands
1994--Johann Olav Koss, Norway
1998--Gianni Romme, The Netherlands

Women's 500 Meters
1960--Helga Haase, East Germany
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Ludmilla Titova, Soviet Union
1972--Anne Henning, USA
1976--Sheila Young, USA
1980--Karin Enke, East Germany
1984--Christa Rothenburger, East Germany
1988--Bonnie Blair, USA
1992--Bonnie Blair, USA
1994--Bonnie Blair, USA
1998--Catriona LeMay-Doan, Canada

Women's 1,000 Meters
1960--Klara Guseva, Soviet Union
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Carolina Geijssen, The Netherlands
1972--Monika Pflug, Germany
1976--Tatiana Averina, Soviet Union
1980--Natalia Petruseva, Soviet Union
1984--Karin Enke, East Germany
1988--Christa Rothenburger, East Germany
1992--Bonnie Blair, USA
1994--Bonnie Blair, USA
1998--Marianne Timmer, The Netherlands

Women's 1,500 Meters
1960--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Kaija Mustonen, Finland
1972--Dianne Holum, USA
1976--Galina Stepanskaya, Soviet Union
1980--Annie Borckink, The Netherlands
1984--Karin Enke, East Germany
1988--Yvonne Van Gennip, The Netherlands
1992--Jacqueline Boerner, Germany
1994--Emkese Hunyady, Austria
1998--Marianne Timmer, The Netherlands

Women's 3,000 Meters
1960--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Johanna Schut, The Netherlands
1972--Christina Baas-Kaiser, The Netherlands
1976--Tatiana Averina, Soviet Union
1980--Bjorg Eva Jensen, Norway
1984--Andrea Schoene, East Germany
1988--Yvonne Van Gennip, The Netherlands
1992--Gunda Niemann, Germany
1994--Svetlana Bazhanova, Russia
1998-Gunda Niemann-Stirnemann

Women's 5,000 Meters
1988--Yvonne Van Gennip, The Netherlands
1992--Gunda Nieman, Germany
1994--Claudia Pechstein, Germany
1998--Claudia Pechstein, Germany

SPEED SKATING--Short Track

Men's 500 Meters

1994--Ji-Hoon Chae, South Korea
1998--Takafumi Nishitani, Japan

Men's 1,000 Meters
1992--Ki-Hoon Kim, South Korea
1994--Ki-Hoon Kim, South Korea
1998--Dong-Sung Kim, Korea

Men's 5,000-Meter Relay
1992-South Korea, Canada, Japan
1994--Italy, USA, Austria
1998--Canada, Korea, China

Women's 500 Meters
1992--Cathy Turner, USA
1994--Cathy Turner, USA
1998--Annie Perreault, Canada

Women's 1,000 Meters
1994--Lee-Kyung Chun, Korea
1998--Lee-Kyung Chun, Korea

Women's 3,000-Meter Relay
1992--Canada, USA, Unified Team
1994--Korea, Canada, USA
1998--Korea, China, Canada



+Although Irving Jaffee is generally given credit for winning the 10,000-meter speed skating race in 1928, the race was cancelled due to thawing ice before it was finished. The IOC considers the race unofficial and did not award medals.

Souce: US Olympic Committee

  • Congratulations Gold Medalist Vonetta Flowers!!!!!

    More about Vonetta Flowers

    More about Vonetta Flowers

    Thursday, February 24 2005 2:23 PM EST2005-02-24 19:23:12 GMT
    So how did Alabama's gold medalist end up on the U.S. Winter Olympic team?  Find information on her historiec gold medal win and how she made it to the Olympics.More >>
  • John Zimmerman and Kyoka Ina

    Friday, February 8 2002 6:26 PM EST2002-02-08 23:26:36 GMT
    John Zimmerman learned to skate at a Montgomery shopping mall.  Kyoko Ina learned to skate at Rockefeller Center.  Together they strive for Olympic excellence.More >>
Powered by Frankly