Olympic Winter Game Champions

BIATHLON

Men's 10 Kilometers
1980--Frank Ulrich, East Germany
1984--Erik Kvalfoss, Norway
1988--Frank-Peter Roetsch, East Germany
1992--Mark Kirchner, Germany
1994--Serguei Tchepikov, Russia
1998--Ole Einar Bjoerndalen, Norway

Men's 20 Kilometers
1960--Klas Lestander, Sweden
1964--Vladimir Melanin, Soviet Union
1968--Magner Solberg, Norway
1972--Magner Solberg, Norway
1976--Nikolai Kruglov, Soviet Union
1980--Anatoli Aljabiev, Soviet Union
1984--Peter Angerer, West Germany
1988--Frank-Peter Roetsch, East Germany
1992--Evgueni Redkine, Unified Team
1994--Serguei Tarasov, Russia
1998--Halvard Hanevold, Norway

Men's 4 x 7.5-Kilometer Relay
1968--Soviet Union, Norway, Sweden
1972--Soviet Union, Finland, East Germany
1976--Soviet Union, Finland, East Germany
1980--Soviet Union, East Germany, West Germany
1984--Soviet Union, Norway, West Germany
1988--Soviet Union, West Germany, Italy
1992--Germany, Unified Team, Sweden
1994--Germany, Russia, France
1998--Germany, Norway, Russia

Women's 7.5 Kilometers
1992--Anfissa Restzova, Unified Team
1994--Myriam Bedard, Canada
1998--Galina Koukleva, Russia

Women's 15 Kilometers
1992--Antje Misersky, Germany
1994--Myrian Bedard, Canada
1998--Ekaterina Dafovska, Bulgaria

Women's 3 x 7.5 Kilometer Relay
1992--France, Germany, Unified Team

Women's 4 x 7.5 Kilometer Relay
1994--Russia, Germany, France
1998--Germany, Russia, Norway

BOBSLED
(Driver's name in brackets)
Two-Man
1932--USA (Hubert Stevens)
1936--USA (Ivan Brown)
1948--Switzerland (Felix Endrich)
1952--Germany I (Andreas Ostler)
1956--Italy I (Lamberto Della Costa)
1960--Not Contested
1964--Great Britain I (Anthony Nash)
1968--Italy I (Eugenio Monti)
1972--Germany II (Wolfgang Zimmerer)
1976--East Germany II (Meinhard Nehmer)
1980--Switzerland II (Erich Scharer)
1984--East Germany II (Wolfgang Hoppe)
1988--Soviet Union I (Ianis Kipours)
1992--Switerland I (Gustav Weder)
1994--Switzerland I (Gustav Weder)
1998--(tie) Canada I (Pierre Leuders) and Italy I (Guenther Huber)

Four-Man
1924--Switzerland I (Eduard Scherrer)
1928--USA II (William Fiske)
1932--USA I (William Fiske)
1936--Switzerland II (Pierre Musy)
1948--USA II (Francis Tyler)
1952--Germany (Andres Ostler)
1956--Switzerland I (Franz Kapus)
1960--Not Contested
1964--Canada I (Victor Emery)
1968--Italy I (Eugenio Monti)
1972--Switzerland I (Jean Wicki)
1976--East Germany I (Meinhard Nehmer)
1980--East Germany I (Meinhard Nehmer)
1984--East Germany I (Wolfgang Hoppe)
1988--Switzerland I (Ekkehard Fasser)
1992--Austria I (Ingo Appelt)
1994--Germany II (Harald Czudaj)
1998--Germany II (Christoph Langen)

CURLING

Men
1998--Switzerland, Canada, Norway

Women
1998--Canada, Denmark, Sweden

FIGURE SKATING
(Note: Figure skating was part of the 1908 and 1920 Olympic Games' programs but was transferred to the Olympic Winter Games program beginning in 1924.)
Men's Singles
1908--Ulrich Salchow, Sweden
1920--Gillis Grafstrom, Sweden
1924--Gillis Grafstrom, Sweden
1928--Gillis Grafstrom, Sweden
1932--Karl Schaefer, Austria
1936--Karl Schaefer, Austria
1948--Richard Button, USA
1952--Richard Button, USA
1956--Hayes Alan Jenkins, USA
1960--David Jenkins, USA
1964--Manfred Schnelldorfer, Germany
1968--Wolfgang Schwarz, Austria
1972--Ondrej Nepela, Czechoslovakia
1976--John Curry, Great Britain
1980--Robin Cousins, Great Britain
1984--Scott Hamilton, USA
1988--Brian Boitano, USA
1992--Viktor Petrenko, Unified Team
1994--Aleksei Urmanov, Russia
1998--Ilia Kulik, Russia

Women's Singles
1908--Madge Syers, Great Britain
1920--Magda Julin-Mauroy, Sweden
1924--Helma von Szabo-Planck, Austria
1928--Sonja Henie, Norway
1932--Sonja Henie, Norway
1936--Sonja Henie, Norway
1948--Barbara Ann Scott, Canada
1952--Jeanette Altwegg, Great Britain
1956--Tenley Albright, USA
1960--Carol Heiss, USA
1964--Sjoukje Diskstra, The Netherlands
1968--Peggy Fleming, USA
1972--Beatrix Schuba, Austria
1976--Dorothy Hamill, USA
1980--Anett Potzsch, East Germany
1984--Katarina Witt, East Germany
1988--Katarina Witt, East Germany
1992--Kristi Yamaguchi, USA
1994--Oksana Baiul, Ukraine
1998--Tara Lipinski, USA

Pairs
1908--Anna Huber/Heinrich Burger, Germany
1920--Ludovika/Waler Jakobsson, Finland
1924--Helene Engelman/Alfred Berger, Austria
1928--Andree Joly/Pierre Brunet, France
1932--Andree/Pierre Brunet, France
1936--Maxier Herber/Ernest Baier, Germany
1948--Micheline Lannoy/Pierre Baugniet, Belgium
1952--Ria Falk/Paul Falk, Germany
1956--Elizabeth Schwarz/Kurt Oppelt, Austria
1960--Barbara Wagner/Robert Paul, Canada
1964--Ludmila Belousova/Oleg Protopopov, Soviet Union
1968--Ludmila Belousova/Oleg Protopopov, Soviet Union
1972--Irina Rodnina/Alexei Ulanov, Soviet Union
1976--Irina Rodnina/Alexandr Zaitsev, Soviet Union
1980--Irina Rodnina/Alexandr Zaitsev, Soviet Union
1984--Elena Valova/Oleg Vassiliev, Soviet Union
1988--Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov, Soviet Union
1992--Natalia Michkouteniok/Artour Dmitriev, Unified Team
1994--Ekaterina Gordeeva/Sergei Grinkov, Russia
1998--Oksana Kazakova/Artur Dmitriev, Russia

Ice Dancing
1976--Ludmilla Pakhomova/Alexandr Gorshkov, Soviet Union
1980--Natalia Linichuk/Gennadi Karponosov, Soviet Union
1984--Jayne Torvill/Christopher Dean, Great Britain
1988--Natalia Bestemianova/Andrei Boukine, Soviet Union
1992--Marina Klimova/Sergei Ponomarenko, Unified Team
1994--Oksana Grichtchuk/Yevgeny Platov, Russia
1998--Pasha Grishuk/Evgeny Platov, Russia

ICE HOCKEY
(Medalists, in order of finish)
Men
1920--Canada, USA, Czechoslovakia
1924--Canada, USA, Great Britain
1928--Canada, Sweden, Switzerland
1932--Canada, USA, Germany
1936--Great Britain, Canada, USA
1948--Canada, Czechoslovakia, Switzerland
1952--Canada, USA, Sweden
1956--Soviet Union, USA, Sweden
1960--USA, Canada, Soviet Union
1964--Soviet Union, Sweden, Czechoslovakia
1968--Soviet Union, Czechoslovakia, Canada
1972--Soviet Union, USA, Czechoslovakia
1976--Soviet Union, Czechoslovakia, West Germany
1980--USA, Soviet Union, Sweden
1984--Soviet Union, Czechoslovakia, Sweden
1988--Soviet Union, Finland, Sweden
1992--Unified Team, Canada, Czechoslovakia
1994--Sweden, Canada, Finland
1998--Czech Republic, Russia, Finland

Women
1998--USA, Canada, Finland

LUGE

Men's Singles
1964--Thomas Kohler, East Germany
1968--Manfred Schmid, Austria
1972--Wolfgang Scheidel, East Germany
1976--Dettlef Gunther, East Germany
1980--Bernhard Glass, East Germany
1984--Paul Hildgartner, Italy
1988--Jens Mueller, East Germany
1992--Georg Hackl, Germany
1994--Georg Hackl, Germany
1998--Georg Hackl, Germany

Men's Doubles
1964--Josef Feistmantl/Manfred Stengl, Austria
1968--Klaus Bonsack/Thomas Kohler, East Germany
1972--Paul Hildgartner/Walter Plaikner, Italy
and Horst Hornlein/Reinhard Bredow, East Germany
1976--Hans Rinn/Norbert Hahn, East Germany
1980--Hans Rinn/Norbert Hahn, East Germany
1984--Hans Stangassinger/Franz Wembacher, West Germany
1988--Joerg Hoffmann/Jochen Pietzsch, East Germany
1992--Stefan Krausse/Jan Behrendt, Germany
1994--Kurt Brugger/Wilfried Huber, Italy
1998--Stefan Krausse/Jan Behrendt, Germany

Women's Singles
1964--Ortrun Enderlein, East Germany
1968--Erika Lechner, Italy
1972--Anna-Maria Muller, East Germany
1976--Margit Schumann, East Germany
1980--Vera Zozulia, Soviet Union
1984--Steffi Martin, East Germany
1988--Steffi Walter, East Germany
1992--Doris Neuner, Austria
1994--Gerda Weissensteiner, Italy
1998--Silke Kraushaar, Germany

SKIING--Alpine

Men's Downhill
1948--Henri Oreiller, France
1952--Zeno Colo, Italy
1956--Toni Sailer, Austria
1960--Jean Vaurnet, France
1964--Egon Zimmermann II, Austria
1968--Jean-Claude Killy, France
1972--Bernhard Russi, Switzerland
1976--Franz Klammer, Austria
1980--Leonhard Stock, Austria
1984--Bill Johnson, USA
1988--Pirmin Zurbriggen, Switzerland
1992--Patrick Ortlieb, Austria
1994--Tommy Moe, USA
1998--Jean-Luc Cretier, France

Men's Giant Slalom
1952--Stein Eriksen, Norway
1956--Toni Sailer, Austria
1960--Roger Staub, Switzerland
1964--Francois Bonlieu, France
1968--Jean-Claude Killy, France
1972--Gustav Thoni, Italy
1976--Heini Hemmi, Switzerland
1980--Ingemar Stenmark, Sweden
1984--Max Julen, Switzerland
1988--Alberto Tomba, Italy
1992--Alberto Tomba, Italy
1994--Markus Wasmeier, Germany
1998--Hermann Maier, Austria

Men's Slalom
1948--Edy Reinalter, Switzerland
1952--Othmar Schneider, Austria
1956--Toni Sailer, Austria
1960--Ernst Hinterseer, Austria
1964--Pepi Stiegler, Austria
1968--Jean-Claude Killy, France
1972--Francisco Fernandez Ochoa, Spain
1976--Piero Gros, Italy
1980--Ingemar Stenmark, Sweden
1984--Phil Mahre, USA
1988--Alberto Tomba, Italy
1992--Finn Christian Jagge, Norway
1994--Thomas Stangassinger, Austria
1998--Hans-Petter Buraas, Norway

Men's Super G
1988--Franck Piccard, France
1992--Kjetil Andre Aamodt, Norway
1994--Markus Wasmeier, Germany
1998--Hermann Maier, Austria

Men's Combined
1988--Hubert Strolz, Austria
1992--Josef Polig, Italy
1994--Lasse Kjus, Norway
1998--Mario Reiter, Austria

Women's Downhill
1948--Hedy Schlunegger, Switzerland
1952--Trude Jochum-Beiser, Austria
1956--Madeline Berthod, Switzerland
1960--Heidi Biebl, Germany
1964--Christl Haas, Austria
1968--Olga Pall, Austria
1972--Marie-Theres Nadig, Switzerland
1976--Rosi Mittermaier, Germany
1980--Annemarie Moser-Proll, Austria
1984--Michela Figini, Switzerland
1988--Marina Kiehl, West Germany
1992--Kerrin Lee-Gartner, Canada
1994--Katja Seizinger, Germany
1998--Katja Zeizinger, Germany

Women's Giant Slalom
1952--Andrea Mead Lawrence, USA
1956--Ossi Reichert, Germany
1960--Yvonne Ruegg, Switzerland
1964--Marielle Goitschel, France
1968--Nancy Greene, Canada
1972--Marie-Theres Nadig, Switzerland
1976--Kathy Kreiner, Canada
1980--Hanni Wenzel, Liechtenstein
1984--Debbie Armstrong, USA
1988--Vreni Schneider, Switzerland
1992--Pernilla Wiberg, Sweden
1994--Deborah Compagnoni, Italy
1998--Deborah Compagnoni, Italy

Women's Slalom
1948--Gretchen Fraser, USA
1952--Andrea Mead Lawrence, USA
1956--Renee Colliard, Switzerland
1960--Anne Heggtveit, Canada
1964--Christine Goitschel, France
1968--Marielle Goitschel, France
1972--Barbara Cochran, USA
1976--Rosi Mittermaier, Germany
1980--Hanni Wenzel, Liechtenstein
1984--Paoletta Magoni, Italy
1988--Vreni Schneider, Switzerland
1992--Petra Kronberger, Austria
1994--Vreni Schneider, Switzerland
1998--Hilde Gerg, Germany

Women's Super G
1988--Sigrid Wolf, Austria
1992--Deborah Compagnoni, Italy
1994--Diann Roffe-Steinrotter, USA
1998--Picabo Street, USA

Women's Combined
1988--Anita Wachter, Austria
1992--Petra Kronberger, Austria
1994--Pernilla Wiberg, Sweden
1998--Katja Seizinger, Germany

SKIING--Freestyle

Men's Moguls
1992--Edgar Grospiron, France
1994--Jean-Luc Brassard, Canada
1998--Jonny Moseley, USA

Men's Aerials
1994--Andreas Schoenbaechler, Switzerland
1998--Eric Bergoust, USA

Women's Moguls
1992--Donna Weinbrecht, USA
1994--Stine Lise Hattestad, Norway
1998--Tae Satoya, Japan

Women's Aerials
1994--Lina Tcherjazova
1998--Nikki Stone, USA

SKIING--Nordic

Men's 10-Kilometer Cross Country
1992--Vegard Ulvang, Norway
1994--Bjorn Daehlie, Norway
1998--Bjorn Daehlie, Norway

Men's 15-Kilometer Cross Country*
1924--Thorleif Haug, Norway
1928--Johan Grottumsbraaten, Norway
1932--Sven Utterstrom, Sweden
1936--Erik August Larsson, Sweden
1948--Martin Lundstrom, Sweden
1952--Hallgeir Brenden, Norway
1956--Hallgeir Brenden, Norway
1960--Haakon Brusveen, Norway
1964--Eero Mantyranta, Finland
1968--Harald Gronningen, Norway
1972--Sven-Ake Lundback, Sweden
1976--Nikolai Baschukow, Soviet Union
1980--Thomas Wassberg, Sweden
1984--Gunde Svan, Sweden
1988--Mikhail Deviatiarov, Soviet Union
1992--Bjorn Daehlie, Norway
1994--Bjorn Daehlie, Norway
1998--Thomas Alsgaard, Norway
(*Race was 18 kilometers in length until 1956, when it was reduced to 15 kilometers.)

Men's 30-Kilometer Cross Country
1956--Veikko Hakulinen, Finland
1960--Sixten Jernberg, Sweden
1964--Eero Mantyranta, Finland
1968--Franco Nones, Italy
1972--Vjatscheslaw Vedenin, Soviet Union
1976--Sergei Saveliev, Soviet Union
1980--Nikolai Zimatov, Soviet Union
1984--Nikolai Zimatov, Soviet Union
1988--Alexei Prokourorov, Soviet Union
1992--Vegard Ulvang, Norway
1994--Thomas Alsgaard, Norway
1998--Mika Myllylae, Finland

Men's 50-Kilometer Cross Country
1924--Thorleif Haug, Norway
1928--Per Erik Hedlund, Sweden
1932--Veli Saarinen, Finland
1936--Elis Wiklund, Sweden
1948--Nils Karlsson, Sweden
1952--Veikko Hakulinen, Finland
1956--Sixten Jernberg, Sweden
1960--Kalevi Hamalainen, Finland
1964--Sixten Jernberg, Sweden
1968--Ole Ellefsaeter, Norway
1972--Pal Tyldum, Norway
1976--Ivar Formo, Norway
1980--Nikolai Zimatov, Soviet Union
1984--Thomas Wassberg, Sweden
1988--Gunde Svan, Sweden
1992--Bjorn Daehlie, Norway
1994--Vladimir Smirnov, Kazakstan
1998--Bjorn Daehlie, Norway

Men's 4 x 10-Kilometer Relay
(Top three finishers)
1936--Finland, Norway, Sweden
1948--Sweden, Finland, Norway
1952--Finland, Norway, Sweden
1956--Soviet Union, Finland, Sweden
1960--Finland, Norway, Soviet Union
1964--Sweden, Finland, Soviet Union
1968--Norway, Sweden, Finland
1972--Soviet Union, Norway, Switzerland
1976--Finland, Norway, Soviet Union
1980--Soviet Union, Norway, Finland
1984--Sweden, Soviet Union, Finland
1988--Sweden, Soviet Union, Czechoslovakia
1992--Norway, Italy, Finland
1994--Italy, Norway, Finland
1998--Norway, Italy, Finland

Women's 5-Kilometer Cross Country
1964--Claudia Boyarskikh, Soviet Union
1968--Toini Gustafsson, Sweden
1972--Galina Kulakova, Soviet Union
1976--Helena Takalo, Finland
1980--Raissa Smetanina, Soviet Union
1984--Marja-Liisa Haemaelainen, Finland
1988--Marjo Matikainen, Finland
1992--Marjut Lukkarinen, Finland
1994--Ljubov Egorova, Russia
1998--Larissa Lazutina, Russia

Women's 10-Kilometer Cross Country
1952--Lydia Wideman, Finland
1956--Lyubov Kosyreva, Soviet Union
1960--Maria Gusakova, Soviet Union
1964--Claudia Boyarskikh, Soviet Union
1968--Toini Gustafsson, Sweden
1972--Galina Kulakova, Soviet Union
1976--Raissa Smetanina, Soviet Union
1980--Barbara Petzold, East Germany
1984--Marja-Liisa Haemaelainen, Finland
1988--Vida Ventsene, Soviet Union
1992--Lyubov Egorova, Unified Team
1994--Not Contested
1998--Larissa Lazutina, Russia

Women's 15-Kilometer Cross Country
1992--Lyubov Egorova, Unified Team
1994--Manuela Di Centa, Italy
1998--Olga Danilova, Russia

Women's 15-Kilometer Free Pursuit
1994--Ljubov Egorova, Russia
1998--Not Contested

Women's 20-Kilometer Cross Country
1984--Marja-Liisa Haemaelainen, Finland
1988--Tamara Tikhonova, Soviet Union

Women's 30-Kilometer Cross Country
1992--Stefania Belmondo, Italy
1994--Manuela Di Centa, Italy
1998--Julija Tchepalova, Russia

Women's 3 x 5-Kilometer Relay
1956--Finland, Soviet Union, Sweden
1960--Sweden, Soviet Union, Finland
1964--Soviet Union, Sweden, Finland
1968--Norway, Sweden, Soviet Union
1972--Soviet Union, Norway, Sweden

Women's 4 x 5-Kilometer Relay
1976--Soviet Union, Finland, East Germany
1980--East Germany, Soviet Union, Norway
1984--Norway, Czechoslovakia, Finland
1988--Soviet Union, Norway, Finland
1992--Unified Team, Norway, Italy
1994--Russia, Norway, Italy
1998--Russia, Norway, Italy

SKIING--Nordic Combined

Individual (15 km Cross Country/Jumping)
1924--Thorlief Haug, Norway
1928--Johan Grottumsbraaten, Norway
1932--Johan Grottumsbraaten, Norway
1936--Oddbjorn Hagen, Norway
1948--Heikki Hasu, Finland
1952--Simon Slaatvik, Norway
1956--Sverre Stenerson, Norway
1960--Georg Thoma, Germany
1964--Tormod Knutsen, Norway
1968--Franz Keller, Germany
1972--Ulrich Wehling, East Germany
1976--Ulrich Wehling, East Germany
1980--Ulrich Wehling, East Germany
1984--Tom Sandberg, Norway
1988--Hippolyt Kempf, Switzerland
1992--Fabrice Guy, France
1994--Fred Borre Lundberg, Norway
1998--Bjarte Engen Vik, Norway

Team
(Top three finishers)
1988--Germany, Switzerland, Austria
1992--Japan, Norway, Austria
1994--Japan, Norway, Switzerland
1998--Norway, Finland, France

SKI JUMPING

Large Hill
1924--Jacob Tullin Thams, Norway
1928--Alf Andersen, Norway
1932--Birger Ruud, Norway
1936--Birger Ruud, Norway
1948--Petter Hugsted, Norway
1952--Arnfinn Bergmann, Norway
1956--Antii Hyvarinen, Finland
1960--Helmut Recknagel, Germany
1964--Toralf Engan, Norway
1968--Vladimir Beloussov, Soviet Union
1972--Wojciech Fortuna, Poland
1976--Karl Schnabl, Austria
1980--Jouko Tormanen, Finland
1984--Matti Nykaenen, Finland
1988--Matti Nykanen, Finland
1992--Toni Nieminen, Finland
1994--Jens Weissflog, Germany
1998--Kazuyoshi Funaki, Japan

Normal Hill
1964--Veikko Kankkonen, Finland
1968--Jiri Raska, Czechoslovakia
1972--Yukio Kasaya, Japan
1976--Hans-Georg Aschenbach, East Germany
1980--Toni Innauer, Austria
1984--Jens Weissflog, East Germany
1988--Matti Nykanen, Finland
1992--Ernst Vettori, Austria
1994--Espen Bredesen, Norway
1998--Jani Soininen, Finland

Team
1988--Finland, Yugoslavia, Norway
1992--Finland, Austria, Czechoslovakia
1994--Germany, Japan, Austria
1998--Japan, Germany, Austria

SNOWBOARD

Men's Halfpipe
1998--Gian Simmen

Men's Giant Slalom
1998--Ross Rebagliati, Canada

Women's Halfpipe
1998--Nicola Thost, Germany

Women's Giant Slalom
1998--Karine Ruby, France

SPEED SKATING--Long Track

Men's 500 Meters

1924--Charles Jewtraw, USA
1928--(tie) Clas Thunberg, Finland and Bernt Evensen, Norway
1932--John A. Shea, USA
1936--Ivar Ballangrud, Norway
1948--Finn Helgesen, Norway
1952--Kenneth Henry, USA
1956--Evgenji Grischin, Soviet Union
1960--Evgenji Grischin, Soviet Union
1964--Richard McDermott, USA
1968--Erhard Keller, Germany
1972--Erhard Keller, Germany
1976--Evgenjy Kulikov, Soviet Union
1980--Eric Heiden, USA
1984--Sergei Fokichev, Soviet Union
1988--Uwe-Jens Mey, East Germany
1992--Uwe-Jens Mey, Germany
1994--Aleksandr Golubev, Russia
1998--Hiroyasu Shimizu, Japan

Men's 1,000 Meters
1976--Peter Mueller, USA
1980--Eric Heiden, USA
1984--Gaetan Boucher, Canada
1988--Nikolai Gouliaev, Soviet Union
1992--Olaf Zinke, Germany
1994--Dan Jansen, USA
1998--Ids Postma, The Netherlands

Men's 1,500 Meters
1924--Clas Thunberg, Finland
1928--Clas Thunberg, Finland
1932--John A. Shea, USA
1936--Charles Mathiesen, Norway
1948--Sverre Farstad, Norway
1952--Hjalmar Andersen, Norway
1956--Evgenjy Grischin, Soviet Union
1960--Roald Aas, Norway
1964--Ants Antson, Soviet Union
1968--Cornelis Verkerk, The Netherlands
1972--Ard Schenk, The Netherlands
1976--Jan Egil Storholt, Norway
1980--Eric Heiden, USA
1984--Gaetan Boucher, Canada
1988--Andre Hoffman, East Germany
1992--Johann Olav Koss, Norway
1994--Johann Olav Koss, Norway
1998--Aadne Sondral, Norway

Men's 5,000 Meters
1924--Clas Thunberg, Finland
1928--Ivar Ballangrud, Norway
1932--Irving Jaffe, USA
1936--Ivar Ballangrud, Norway
1948--Reidar Liaklev, Norway
1952--Hjalmar Andersen, Norway
1956--Boris Shilkov, Soviet Union
1960--Viktor Kosichkin, Soviet Union
1964--Knut Johannesen, Norway
1968--Fred Anton Maier, Norway
1972--Ard Schenk, The Netherlands
1976--Sten Stensen, Norway
1980--Eric Heiden, USA
1984--Sven Thomas Gustafson, Sweden
1988--Tomas Gustafson, Sweden
1992--Geir Karlstad, Norway
1994--Johann Olav Koss, Norway
1998--Gianni Romme, The Netherlands

Men's 10,000 Meters
1924--Julius Skutnabb, Finland
1932--Irving Jaffe, USA
1936--Ivar Ballangrud, Norway
1948--Ake Seyffarth, Sweden
1952--Hjalmar Andersen, Norway
1956--Sigvard Ericsson, Sweden
1960--Knut Johannesen, Norway
1964--Jonny Nilsson, Sweden
1968--Johnny Hoglin, Sweden
1972--Ard Schenk, The Netherlands
1976--Piet Kleine, The Netherlands
1980--Eric Heiden, USA
1984--Igor Malkov, Soviet Union
1988--Tomas Gustafson, Sweden
1992--Bart Veldkamp, Netherlands
1994--Johann Olav Koss, Norway
1998--Gianni Romme, The Netherlands

Women's 500 Meters
1960--Helga Haase, East Germany
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Ludmilla Titova, Soviet Union
1972--Anne Henning, USA
1976--Sheila Young, USA
1980--Karin Enke, East Germany
1984--Christa Rothenburger, East Germany
1988--Bonnie Blair, USA
1992--Bonnie Blair, USA
1994--Bonnie Blair, USA
1998--Catriona LeMay-Doan, Canada

Women's 1,000 Meters
1960--Klara Guseva, Soviet Union
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Carolina Geijssen, The Netherlands
1972--Monika Pflug, Germany
1976--Tatiana Averina, Soviet Union
1980--Natalia Petruseva, Soviet Union
1984--Karin Enke, East Germany
1988--Christa Rothenburger, East Germany
1992--Bonnie Blair, USA
1994--Bonnie Blair, USA
1998--Marianne Timmer, The Netherlands

Women's 1,500 Meters
1960--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Kaija Mustonen, Finland
1972--Dianne Holum, USA
1976--Galina Stepanskaya, Soviet Union
1980--Annie Borckink, The Netherlands
1984--Karin Enke, East Germany
1988--Yvonne Van Gennip, The Netherlands
1992--Jacqueline Boerner, Germany
1994--Emkese Hunyady, Austria
1998--Marianne Timmer, The Netherlands

Women's 3,000 Meters
1960--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1964--Lydia Skoblikova, Soviet Union
1968--Johanna Schut, The Netherlands
1972--Christina Baas-Kaiser, The Netherlands
1976--Tatiana Averina, Soviet Union
1980--Bjorg Eva Jensen, Norway
1984--Andrea Schoene, East Germany
1988--Yvonne Van Gennip, The Netherlands
1992--Gunda Niemann, Germany
1994--Svetlana Bazhanova, Russia
1998-Gunda Niemann-Stirnemann

Women's 5,000 Meters
1988--Yvonne Van Gennip, The Netherlands
1992--Gunda Nieman, Germany
1994--Claudia Pechstein, Germany
1998--Claudia Pechstein, Germany

SPEED SKATING--Short Track

Men's 500 Meters

1994--Ji-Hoon Chae, South Korea
1998--Takafumi Nishitani, Japan

Men's 1,000 Meters
1992--Ki-Hoon Kim, South Korea
1994--Ki-Hoon Kim, South Korea
1998--Dong-Sung Kim, Korea

Men's 5,000-Meter Relay
1992-South Korea, Canada, Japan
1994--Italy, USA, Austria
1998--Canada, Korea, China

Women's 500 Meters
1992--Cathy Turner, USA
1994--Cathy Turner, USA
1998--Annie Perreault, Canada

Women's 1,000 Meters
1994--Lee-Kyung Chun, Korea
1998--Lee-Kyung Chun, Korea

Women's 3,000-Meter Relay
1992--Canada, USA, Unified Team
1994--Korea, Canada, USA
1998--Korea, China, Canada



+Although Irving Jaffee is generally given credit for winning the 10,000-meter speed skating race in 1928, the race was cancelled due to thawing ice before it was finished. The IOC considers the race unofficial and did not award medals.

Souce: US Olympic Committee