US Winter Game Medalists 1924 -1998 - WSFA.com Montgomery Alabama news.

US Winter Game Medalists 1924 -1998

XVIIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1998, Nagano, Japan
Gold (6)--Eric Bergoust, Freestyle Skiing, Aerials; Tara Lipinski, Figure Skating, Women's Singles; Jonny Moseley, Freestyle Skiing, Moguls; Nikki Stone, Freestyle Skiing, Aerials; Picabo Street, Alpine Skiing, Super G; Women's Ice Hockey Team.
Silver (3)--Michelle Kwan, Figure Skating, Women's Singles; Chris Thorpe/Gordy Sheer, Luge, Doubles; Christine Witty, Speed Skating, 1,000 meters.
Bronze (4)--Shannon Dunn, Snowboarding, Halfpipe; Mark Grimmette/Brian Martin, Luge, Doubles; Ross Powers, Snowboarding, Halfpipe; Christine Witty, Speed Skating, 1,500 meters.

XVIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1994, Lillehammer, Norway
Gold (6)--Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 500m, 1,000m; Dan Jansen, Speed Skating, Men's 1,000m; Tommy Moe, Alpine Skiing, Downhill; Diann Roffe-Steinrotter, Alpine Skiing, Super G; Cathy Turner, Short Track Speed Skating, 500m.
Silver (5)--Nancy Kerrigan, Figure Skating, Women's Singles; Liz McIntyre, Freestyle Skiing, Moguls; Tommy Moe, Alpine Skiing, Super G; Picabo Street, Alpine Skiing, Downhill; Men's Short Track Speed Skating 5,000-meter Relay Team: Eric Flaim, Randy Bartz, John Coule, Andy Gabel.
Bronze (2)--Amy Peterson, Short Track Speed Skating, 500m; Women's Short Track Speed Skating 3,000-meter Relay Team: Cathy Turner, Amy Peterson, Nikki Ziegelmeyer, Karen Cashman.

XVIth OLYMPIC WINTER GAMES
1992, Albertville, France
Gold (5)--Kristi Yamaguchi, Figure Skating, Women's Singles; Donna Weinbrecht, Freestyle Skiing, Women's Moguls; Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 500m, 1,000m; Cathy Turner, Short Track Speed Skating, Women's 500m.
Silver (4)--Hilary Lindh, Alpine Skiing, Women's Downhill; Diann Roffe-Steinrotter, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom; Paul Wylie, Figure Skating, Men's Singles; Women's 3,000-meter Short Track Speed Skating Team: Amy Peterson, Darcie Dohnal, Nikki Ziegelmeyer, Cathy Turner.
Bronze (2)--Nancy Kerrigan, Figure Skating, Women's Singles; Nelson Carmichael, Freestyle Skiing, Men's Moguls.

XVth OLYMPIC WINTER GAMES
1988, Calgary, Canada
Gold (2)--Brian Boitano, Figure Skating, Men's Singles; Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 500m.
Silver (1)--Eric Flaim, Speed Skating, Men's 1,500m.
Bronze (3)--Debra Thomas, Figure Skating, Women's Singles; Jill Watson and Peter Oppegard, Figure Skating, Pairs; Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 1,000m.
XIVth OLYMPIC WINTER GAMES
1984, Sarajevo, Yugoslavia
Gold (4)--Bill Johnson, Alpine Skiing, Men's Downhill; Debbie Armstrong, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom; Scott Hamilton, Figure Skating, Men's Singles; Phil Mahre, Alpine Skiing, Men's Slalom.
Silver (4)--Steve Mahre, Alpine Skiing, Men's Slalom; Christin Cooper, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom; Rosalyn Sumners, Figure Skating, Women's Singles; Kitty and Peter Carruthers, Figure Skating, Pairs.

XIIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1980, Lake Placid, N.Y.
Gold (6)--Men's Ice Hockey Team; Eric Heiden, Speed Skating, Men's 500m, 1,000m, 1,500m, 5,000m, 10,000m.
Silver (4) --Linda Fratianne, Figure Skating, Women's Singles; Phil Mahre, Alpine Skiing, Men's Slalom; Leah Poulos Mueller, Speed Skating, Women's 500m, 1,000m.
Bronze (2)--Beth Heiden, Speed Skating, Women's 3,000m; Charles Tickner, Figure Skating, Men's Singles.

XIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1976, Innsbruck, Austria
Gold (3)--Dorothy Hamill, Figure Skating, Women's Singles; Peter Mueller, Speed Skating, Men's 1,000m; Sheila Young, Speed Skating, Women's 500m.
Silver (3)--Bill Koch, Nordic Skiing, 30-kilometer Cross-Country; Leah Poulos, Speed Skating, Women's 1,000 m; Sheila Young, Speed Skating, Women's 1,500m.
Bronze (4)--Daniel Immerfall, Speed Skating, Men's 500m; Jimmy Millns, Figure Skating, Ice Dancing; Cynthia Nelson, Alpine Skiing, Women's Downhill; Colleen O'Connor, Figure Skating, Ice Dancing; Sheila Young, Speed Skating, Women's 1,000m.

XIth OLYMPIC WINTER GAMES
1972, Sapporo, Japan
Gold (3)--Barbara Cochran, Alpine Skiing, Women's Slalom; Anne Henning, Speed Skating, Women's 500m; Dianne Holum, Speed Skating, Women's 1,500m.
Silver (2)--Men's Ice Hockey Team; Dianne Holum, Speed Skating, Women's 3,000m. Bronze--Janet Lynn, Figure Skating, Women's Singles; Susan Corrock, Alpine Skiing, Women's Dowhill; Anne Henning, Speed Skating, Women's 1,000m.

Xth OLYMPIC WINTER GAMES
1968, Grenoble, France
Gold (1)--Peggy Fleming, Figure Skating, Women's Singles.
Silver (5)--Jennifer Fish, Dianne Holum, Mary Myers, Speed Skating, Women's 500m; Timothy Wood, Figure Skating, Men's Singles; Terry McDermott, Speed Skating, Men's 500m.
Bronze--Dianne Holum, Speed Skating, Women's 1,000m.

IXth OLYMPIC WINTER GAMES
1964, Innsbruck, Austria
Gold (1)--Terry McDermott, Speed Skating, Men's 500m.
Silver (2)--William Kidd, Alpine Skiing, Men's Slalom; Jean Saubert, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom.
Bronze (4)--James Huega, Alpine Skiing, Men's Slalom; Jean Saubert, Alpine Skiing, Women's Slalom; Scott Allen, Figure Skating, Men's Singles.

VIIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1960, Squaw Valley, Calif.
Gold (3)--David Jenkins, Figure Skating, Men's Singles; Carol Heiss, Figure Skating, Women's Singles; Men's Ice Hockey Team.
Silver (4)--Penelope Pitou, Alpine Skiing, Women's Downhill & Giant Slalom; Betsy Snite, Alpine Skiing, Women's Slalom; William Disney, Speed Skating, Men's 500m.
Bronze (3)--Jeanne Ashworth, Speed Skating, Women's 500 m; Nancy and Ronald Ludington, Figure Skating, Pairs; Barbara Roles, Figure Skating, Women's Singles.

VIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1956, Cortina d'Ampezzo, Italy
Gold (2)--Hayes Alan Jenkins, Figure Skating, Men's Singles; Tenley Albright, Figure Skating, Women's Singles.
Silver (3)--Men's Ice Hockey Team; Carol Heiss, Figure Skating, Women's Singles; Ronald Robertson, Figure Skating, Men's Singles.
Bronze (2)--David Jenkins, Figure Skating, Men's Singles; Four-Man Bobsled Team: Thomas Butler, William Didge, James Lamy, Arthur Tyler.

VIth OLYMPIC WINTER GAMES
1952, Oslo, Norway
Gold (4)--Richard Button, Figure Skating, Men's Singles; Andrea Lawrence, Alpine Skiing, Women's Slalom; Giant Slalom; Kenneth Henry, Speed Skating, Men's 500m.
Silver (6)--Donald McDermott, Speed Skating, Men's 500m; Two-Man Bobsled Team: Stan Benham, Pat Martin; Four-Man Bobsled Team: Stan Benham, Pat Martin, Howard Crossett, James Atkinson; Tenley Albright, Figure Skating, Women's Singles; Karol and Michael Kennedy, Figure Skating, Pairs; Men's Ice Hockey Team.
Bronze (1)--James Grogan, Figure Skating, Men's Singles.
Vth OLYMPIC WINTER GAMES
1948, St. Moritz, Switzerland
Gold (3)--Richard Button, Figure Skating, Men's Singles; #2 Four-Man Bobsled Team: Francis Tyler, Patrick Martin, Edward Rimkus, William D'Amico; Gretchen Fraser, Alpine Skiing, Women's Slalom.
Silver (4)--Ken Bartholomew and Robert Fitzgerald, Speed Skating, Men's 500m; Gretchen Fraser, Alpine Skiing, Combined.
Bronze (2)--Two-Man Bobsled Team: Tuffield Latour and Leo J. Martin; Four-Man Bobsled Team: James Bickford, Thomas Hicks, Donald Dupree, William Dupree .

IVth OLYMPIC WINTER GAMES
1936, Garmisch-Partenkirchen, Germany
Gold (1)--Two-Man Bobsled Team: Ivan Brown and Alan Washbond.
Bronze (3)--Men's Ice Hockey Team; Leo Freisinger, Speed Skating, Men's 500m; Two-Man Bobsled Team: Gilbert Colgate and Richard Lawrence.

IIIrd OLYMPIC WINTER GAMES
1932, Lake Placid, N.Y.
Gold (6)--Two-Man Bobsled Team: J. Hubert Stevens, and Curtis P. Stevens; Four-Man Bobsled Team: Edward Eagan, William Fiske, Clifford Gray, James O'Brien; Irving Jaffee, Speed Skating, Men's 5,000m, 10,000m; John Shea, Speed Skating, Men's 500m, 1,500m.
Silver (4)--Four-Man Bobsled Team #2: Percy Bryant, Henry Homburger, Edmund Horton, Francis Stevens; Beatrix Loughran and Sherwin Badger, Figure Skating, Pairs; Men's Ice Hockey Team; Edward Murphy, Speed Skating, Men's 5,000m.
Bronze (2)--Two-Man Bobsled Team #2: John Heaton and Robert Minton; Maribel Vinson, Figure Skating, Women's Singles.

IInd OLYMPIC WINTER GAMES
1928, St. Moritz, Switzerland
Gold (2)--Five-Man Bobsled Team: William Fiske, Clifford Gray, Charles Mason, Richard Parke, Nion Tocker; Jennison Heaton, Skeleton Sledding.
Silver (2)--Five-Man Bobsled Team: David Granger, Jennison Heaton, John Heaton, Lyman Hine, James O'Brien; John Heaton, Skeleton Sledding.
Bronze (2)--Beatrix Loughran, Figure Skating, Women's Singles; J. O'Neil Farrell, Speed Skating, Men's 500m.

Ist OLYMPIC WINTER GAMES
1924, Chamonix, France
Gold (1)--Charles Jewtraw, Speed Skating, Men's 500m.
Silver (2)--Men's Ice Hockey Team; Beatrix Loughran, Figure Skating, Women's Singles.
Bronze (1)--Anders Haugen, Nordic Skiing, Jumping (Awarded in 1974 after discovery of an error. Haugen was originally placed fourth in the Games).

 

Source:  U.S. Olympic Committee

  • Congratulations Gold Medalist Vonetta Flowers!!!!!

    More about Vonetta Flowers

    More about Vonetta Flowers

    Thursday, February 24 2005 2:23 PM EST2005-02-24 19:23:12 GMT
    So how did Alabama's gold medalist end up on the U.S. Winter Olympic team?  Find information on her historiec gold medal win and how she made it to the Olympics.More >>
  • John Zimmerman and Kyoka Ina

    Friday, February 8 2002 6:26 PM EST2002-02-08 23:26:36 GMT
    John Zimmerman learned to skate at a Montgomery shopping mall.  Kyoko Ina learned to skate at Rockefeller Center.  Together they strive for Olympic excellence.More >>
Powered by Frankly