US Winter Game Medalists 1924 -1998

XVIIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1998, Nagano, Japan
Gold (6)--Eric Bergoust, Freestyle Skiing, Aerials; Tara Lipinski, Figure Skating, Women's Singles; Jonny Moseley, Freestyle Skiing, Moguls; Nikki Stone, Freestyle Skiing, Aerials; Picabo Street, Alpine Skiing, Super G; Women's Ice Hockey Team.
Silver (3)--Michelle Kwan, Figure Skating, Women's Singles; Chris Thorpe/Gordy Sheer, Luge, Doubles; Christine Witty, Speed Skating, 1,000 meters.
Bronze (4)--Shannon Dunn, Snowboarding, Halfpipe; Mark Grimmette/Brian Martin, Luge, Doubles; Ross Powers, Snowboarding, Halfpipe; Christine Witty, Speed Skating, 1,500 meters.

XVIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1994, Lillehammer, Norway
Gold (6)--Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 500m, 1,000m; Dan Jansen, Speed Skating, Men's 1,000m; Tommy Moe, Alpine Skiing, Downhill; Diann Roffe-Steinrotter, Alpine Skiing, Super G; Cathy Turner, Short Track Speed Skating, 500m.
Silver (5)--Nancy Kerrigan, Figure Skating, Women's Singles; Liz McIntyre, Freestyle Skiing, Moguls; Tommy Moe, Alpine Skiing, Super G; Picabo Street, Alpine Skiing, Downhill; Men's Short Track Speed Skating 5,000-meter Relay Team: Eric Flaim, Randy Bartz, John Coule, Andy Gabel.
Bronze (2)--Amy Peterson, Short Track Speed Skating, 500m; Women's Short Track Speed Skating 3,000-meter Relay Team: Cathy Turner, Amy Peterson, Nikki Ziegelmeyer, Karen Cashman.

XVIth OLYMPIC WINTER GAMES
1992, Albertville, France
Gold (5)--Kristi Yamaguchi, Figure Skating, Women's Singles; Donna Weinbrecht, Freestyle Skiing, Women's Moguls; Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 500m, 1,000m; Cathy Turner, Short Track Speed Skating, Women's 500m.
Silver (4)--Hilary Lindh, Alpine Skiing, Women's Downhill; Diann Roffe-Steinrotter, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom; Paul Wylie, Figure Skating, Men's Singles; Women's 3,000-meter Short Track Speed Skating Team: Amy Peterson, Darcie Dohnal, Nikki Ziegelmeyer, Cathy Turner.
Bronze (2)--Nancy Kerrigan, Figure Skating, Women's Singles; Nelson Carmichael, Freestyle Skiing, Men's Moguls.

XVth OLYMPIC WINTER GAMES
1988, Calgary, Canada
Gold (2)--Brian Boitano, Figure Skating, Men's Singles; Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 500m.
Silver (1)--Eric Flaim, Speed Skating, Men's 1,500m.
Bronze (3)--Debra Thomas, Figure Skating, Women's Singles; Jill Watson and Peter Oppegard, Figure Skating, Pairs; Bonnie Blair, Speed Skating, Women's 1,000m.
XIVth OLYMPIC WINTER GAMES
1984, Sarajevo, Yugoslavia
Gold (4)--Bill Johnson, Alpine Skiing, Men's Downhill; Debbie Armstrong, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom; Scott Hamilton, Figure Skating, Men's Singles; Phil Mahre, Alpine Skiing, Men's Slalom.
Silver (4)--Steve Mahre, Alpine Skiing, Men's Slalom; Christin Cooper, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom; Rosalyn Sumners, Figure Skating, Women's Singles; Kitty and Peter Carruthers, Figure Skating, Pairs.

XIIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1980, Lake Placid, N.Y.
Gold (6)--Men's Ice Hockey Team; Eric Heiden, Speed Skating, Men's 500m, 1,000m, 1,500m, 5,000m, 10,000m.
Silver (4) --Linda Fratianne, Figure Skating, Women's Singles; Phil Mahre, Alpine Skiing, Men's Slalom; Leah Poulos Mueller, Speed Skating, Women's 500m, 1,000m.
Bronze (2)--Beth Heiden, Speed Skating, Women's 3,000m; Charles Tickner, Figure Skating, Men's Singles.

XIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1976, Innsbruck, Austria
Gold (3)--Dorothy Hamill, Figure Skating, Women's Singles; Peter Mueller, Speed Skating, Men's 1,000m; Sheila Young, Speed Skating, Women's 500m.
Silver (3)--Bill Koch, Nordic Skiing, 30-kilometer Cross-Country; Leah Poulos, Speed Skating, Women's 1,000 m; Sheila Young, Speed Skating, Women's 1,500m.
Bronze (4)--Daniel Immerfall, Speed Skating, Men's 500m; Jimmy Millns, Figure Skating, Ice Dancing; Cynthia Nelson, Alpine Skiing, Women's Downhill; Colleen O'Connor, Figure Skating, Ice Dancing; Sheila Young, Speed Skating, Women's 1,000m.

XIth OLYMPIC WINTER GAMES
1972, Sapporo, Japan
Gold (3)--Barbara Cochran, Alpine Skiing, Women's Slalom; Anne Henning, Speed Skating, Women's 500m; Dianne Holum, Speed Skating, Women's 1,500m.
Silver (2)--Men's Ice Hockey Team; Dianne Holum, Speed Skating, Women's 3,000m. Bronze--Janet Lynn, Figure Skating, Women's Singles; Susan Corrock, Alpine Skiing, Women's Dowhill; Anne Henning, Speed Skating, Women's 1,000m.

Xth OLYMPIC WINTER GAMES
1968, Grenoble, France
Gold (1)--Peggy Fleming, Figure Skating, Women's Singles.
Silver (5)--Jennifer Fish, Dianne Holum, Mary Myers, Speed Skating, Women's 500m; Timothy Wood, Figure Skating, Men's Singles; Terry McDermott, Speed Skating, Men's 500m.
Bronze--Dianne Holum, Speed Skating, Women's 1,000m.

IXth OLYMPIC WINTER GAMES
1964, Innsbruck, Austria
Gold (1)--Terry McDermott, Speed Skating, Men's 500m.
Silver (2)--William Kidd, Alpine Skiing, Men's Slalom; Jean Saubert, Alpine Skiing, Women's Giant Slalom.
Bronze (4)--James Huega, Alpine Skiing, Men's Slalom; Jean Saubert, Alpine Skiing, Women's Slalom; Scott Allen, Figure Skating, Men's Singles.

VIIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1960, Squaw Valley, Calif.
Gold (3)--David Jenkins, Figure Skating, Men's Singles; Carol Heiss, Figure Skating, Women's Singles; Men's Ice Hockey Team.
Silver (4)--Penelope Pitou, Alpine Skiing, Women's Downhill & Giant Slalom; Betsy Snite, Alpine Skiing, Women's Slalom; William Disney, Speed Skating, Men's 500m.
Bronze (3)--Jeanne Ashworth, Speed Skating, Women's 500 m; Nancy and Ronald Ludington, Figure Skating, Pairs; Barbara Roles, Figure Skating, Women's Singles.

VIIth OLYMPIC WINTER GAMES
1956, Cortina d'Ampezzo, Italy
Gold (2)--Hayes Alan Jenkins, Figure Skating, Men's Singles; Tenley Albright, Figure Skating, Women's Singles.
Silver (3)--Men's Ice Hockey Team; Carol Heiss, Figure Skating, Women's Singles; Ronald Robertson, Figure Skating, Men's Singles.
Bronze (2)--David Jenkins, Figure Skating, Men's Singles; Four-Man Bobsled Team: Thomas Butler, William Didge, James Lamy, Arthur Tyler.

VIth OLYMPIC WINTER GAMES
1952, Oslo, Norway
Gold (4)--Richard Button, Figure Skating, Men's Singles; Andrea Lawrence, Alpine Skiing, Women's Slalom; Giant Slalom; Kenneth Henry, Speed Skating, Men's 500m.
Silver (6)--Donald McDermott, Speed Skating, Men's 500m; Two-Man Bobsled Team: Stan Benham, Pat Martin; Four-Man Bobsled Team: Stan Benham, Pat Martin, Howard Crossett, James Atkinson; Tenley Albright, Figure Skating, Women's Singles; Karol and Michael Kennedy, Figure Skating, Pairs; Men's Ice Hockey Team.
Bronze (1)--James Grogan, Figure Skating, Men's Singles.
Vth OLYMPIC WINTER GAMES
1948, St. Moritz, Switzerland
Gold (3)--Richard Button, Figure Skating, Men's Singles; #2 Four-Man Bobsled Team: Francis Tyler, Patrick Martin, Edward Rimkus, William D'Amico; Gretchen Fraser, Alpine Skiing, Women's Slalom.
Silver (4)--Ken Bartholomew and Robert Fitzgerald, Speed Skating, Men's 500m; Gretchen Fraser, Alpine Skiing, Combined.
Bronze (2)--Two-Man Bobsled Team: Tuffield Latour and Leo J. Martin; Four-Man Bobsled Team: James Bickford, Thomas Hicks, Donald Dupree, William Dupree .

IVth OLYMPIC WINTER GAMES
1936, Garmisch-Partenkirchen, Germany
Gold (1)--Two-Man Bobsled Team: Ivan Brown and Alan Washbond.
Bronze (3)--Men's Ice Hockey Team; Leo Freisinger, Speed Skating, Men's 500m; Two-Man Bobsled Team: Gilbert Colgate and Richard Lawrence.

IIIrd OLYMPIC WINTER GAMES
1932, Lake Placid, N.Y.
Gold (6)--Two-Man Bobsled Team: J. Hubert Stevens, and Curtis P. Stevens; Four-Man Bobsled Team: Edward Eagan, William Fiske, Clifford Gray, James O'Brien; Irving Jaffee, Speed Skating, Men's 5,000m, 10,000m; John Shea, Speed Skating, Men's 500m, 1,500m.
Silver (4)--Four-Man Bobsled Team #2: Percy Bryant, Henry Homburger, Edmund Horton, Francis Stevens; Beatrix Loughran and Sherwin Badger, Figure Skating, Pairs; Men's Ice Hockey Team; Edward Murphy, Speed Skating, Men's 5,000m.
Bronze (2)--Two-Man Bobsled Team #2: John Heaton and Robert Minton; Maribel Vinson, Figure Skating, Women's Singles.

IInd OLYMPIC WINTER GAMES
1928, St. Moritz, Switzerland
Gold (2)--Five-Man Bobsled Team: William Fiske, Clifford Gray, Charles Mason, Richard Parke, Nion Tocker; Jennison Heaton, Skeleton Sledding.
Silver (2)--Five-Man Bobsled Team: David Granger, Jennison Heaton, John Heaton, Lyman Hine, James O'Brien; John Heaton, Skeleton Sledding.
Bronze (2)--Beatrix Loughran, Figure Skating, Women's Singles; J. O'Neil Farrell, Speed Skating, Men's 500m.

Ist OLYMPIC WINTER GAMES
1924, Chamonix, France
Gold (1)--Charles Jewtraw, Speed Skating, Men's 500m.
Silver (2)--Men's Ice Hockey Team; Beatrix Loughran, Figure Skating, Women's Singles.
Bronze (1)--Anders Haugen, Nordic Skiing, Jumping (Awarded in 1974 after discovery of an error. Haugen was originally placed fourth in the Games).

Source:  U.S. Olympic Committee