ASU hosts AHSAA Central Region Basketball Tournament - WSFA.com Montgomery Alabama news.

ASU hosts AHSAA Central Region Basketball Tournament

MONTGOMERY, AL -- Alabama State University will host the Central Regional basketball tournament of the Alabama High School Athletic Association Feb. 17-21 at the Acadome.                                                                                                                                      

Admission for the tournament will be $8 per day and parking will be $3 daily.

The tournament, which returns to ASU's campus for the third consecutive year, features 48 area high school teams competing for a spot in the state finals in Birmingham.

AHSAA officials expect the Central Regional to draw more fans than any of the organization's other three regional tournaments. They estimate that more than 22,000 fans will attend the six-day event.

Tickets are on sale now at the Acadome ticket office.

 

The complete schedule is as follows:  

AHSAA BOYS REGIONAL PAIRINGS

 CLASS 6A

Sidney Lanier (20-8) vs. Murphy (25-4), 10:30 a.m. Wednesday
Lee-Montgomery (20-6) vs. Blount (19-6), 1:30 p.m. Wednesday
Final: 5:20 p.m. Friday

CLASS 5A

Selma (21-9) vs. Talladega (25-6), 10:30 a.m. Tuesday
Carver-Montgomery (20-8) vs. Valley (17-10), 1:30 p.m. Tuesday
Final: 10:40 a.m. Friday

CLASS 4A

Ramsay (13-17) vs. Calera (26-4), 10:30 a.m. Thursday
Midfield (27-6) vs. Greensboro (27-1), 1:30 p.m. Thursday
Final: 2 p.m. Feb. 21

CLASS 3A

Sumter Co. (23-5) vs. LaFayette (20-8), 4:30 p.m. Thursday
Greene Co. vs. LAMP (24-5), 7:30 p.m. Thursday
Final: 5:20 p.m. Feb. 21

CLASS 2A

Reeltown (19-12) vs. Keith (9-19), 4:30 p.m. Tuesday
Lanett (18-10) vs. R.C. Hatch (15-13), 7:30 p.m. Tuesday
Final: 2 p.m. Friday

CLASS 1A

Loachapoka (18-8) vs. Holy Spirit (19-10), 4:30 p.m. Wednesday
Talladega Co. Central (25-4) vs. Autaugaville (11-14), 7:30 p.m. Wednesday
Final: 5:20 p.m. Friday

AHSAA GIRLS REGIONAL PAIRINGS

CLASS 6A

Auburn/Sidney Lanier winner vs. Murphy (22-5), 9 a.m. Wednesday
Jeff Davis (18-10) vs. Davidson (30-4), noon Wednesday
Final: 9 a.m. Feb. 21

CLASS 5A
Selma (27-5) vs. Talladega (28-2), 9 a.m. Tuesday
Carver-Montgomery (16-8) vs. BTW-Tuskegee (16-6), noon Tuesday
Final: 9 a.m. Feb. 20

CLASS 4A
Ramsay (14-10) vs. Southside-Selma, 9 a.m. Feb. 19
Handley/Midfield winner vs. Livingston (20-5), noon Feb. 19
Final: 12:20 p.m. Feb. 21

CLASS 3A
Greene Co. (21-6) vs. Montgomery Academy (17-11), 3 p.m. Feb. 19
Sumter Co. (22-5) vs. Montevallo (30-1), 6 p.m. Feb. 19
Final: 3:40 p.m. Feb. 21  

CLASS 2A
Goshen (9-8) vs. R.C. Hatch (12-14), 3 p.m. Tuesday
Lanett (22-7) vs. St. Jude (24-6), 6 p.m. Tuesday
Final: 12:20 p.m. Feb. 20  

CLASS 1A
Edward Bell (15-9) vs. Akron (17-9), 3 p.m. Wednesday
Donoho (21-5) vs. Sunshine (20-4), 6 p.m. Wednesday
Final: 3:40 p.m. Feb. 20

For more information, call (334) 229-4511 or visit www.bamasports.com.

Powered by Frankly