Southwest, Southeast Regional AHSAA basketball results

Southwest, Southeast Regional AHSAA basketball results
Several teams are competing in the AHSAA basketball tournament at both Garrett Coliseum and Dunn-Oliver Acadome. (Source: WSFA 12 News)

MONTGOMERY, AL (WSFA) - Teams from the River Region and beyond are competing in the Southwest and Southeast Regional portions of the Alabama High School Athletic Association basketball tournament. Here are those results.

THURSDAY, Feb. 14

Dunn-Oliver Acadome: Southwest Regional

Class 7A Girls

  • Foley 47, Davidson 42
  • McGill-Toolen Catholic 50, Theodore 24

Class 7A Boys:

  • Baker 56, Fairhope 52
  • McGill-Toolen Catholic 53, Theodore 48

Class 1A Girls:

  • St. Luke’s Episcopal, 67, Verbena 41
  • Linden 49, Francis Marion 42

Class 1A Boys:

  • St. Luke’s Episcopal 56, Ellwood Christian 46
  • Francis Marion 50, McIntosh 44

Garrett Coliseum: Southeast Regional

Class 7A Girls:

  • Auburn 67, Enterprise 41
  • Central-Phenix City 62, Jeff Davis 40

Class 7A Boys:

  • Enterprise 78, Central-Phenix City 67 (OT)
  • Lee-Montgomery 91, Smiths Station 51

Class 1A Girls:

  • Westminster-Oak Mountain 37, Pleasant Home 34
  • Brantley 38, Loachapoka 35

Class 1A Boys:

  • Georgiana 55, Lanett 50
  • Cornerstone Schol 59, Elba 54

FRIDAY, Feb. 15

Garrett Coliseum: Southeast Regional

Class 6A Girls:

  • Opelika 74, Eufaula 63
  • Carver-Montgomery 69, Chelsea 33

Class 6A Boys:

  • Carver-Montgomery 44, Opelika 41
  • Sidney Lanier 54, Helena 37

CLASS 2A Girls:

  • Geneva County 41, Abbeville 33
  • G.W. Long 50, Samson 39

Class 2A Boys:

  • Daleville 58, Abbeville 48
  • Central Coosa 85, Houston County 64

Dunn-Oliver Acadome: Southwest Regional

Class 6A Girls:

  • Blount 69, Selma 63
  • Hillcrest-Tuscaloosa 72, B.C. Rain 31

Class 6A Boys:

  • Hillcrest-Tuscaloosa 57, Blount 36
  • Paul Bryant 55, Daphne 46

Class 2A Girls:

  • Central-Hayneville 65, Washington County 43
  • R.C. Hatch 57, Southern Choctaw 37

Class 2A Boys:

  • R.C. Hatch 64, J.U. Blacksher 58
  • Calhoun 41, Cottage Hill Christian 39

SATURDAY. Feb. 16

Garrett Coliseum: Southeast Regional

Class 5A Girls:

  • Charles Henderson 55, Briarwood Christian 12
  • Ramsay 74, Brewbaker Tech 41

Class 5A Boys:

  • Sylacauga 56, Charles Henderson 51
  • Ramsay 53, Brewbaker Tech 49

Class 3A Girls:

  • Montgomery Academy 41, Geneva 26
  • Pike Road 49, Staughn 47 (OT)

Class 3A Boys:

  • Bullock County 58, Opp 46
  • Slocomb 52, Pike Road 50

MONDAY, Feb. 18

Dunn-Oliver Acadome: Southwest Regional

Class 5A Girls:

  • Central-Tuscaloosa 60, Faith Academy 52
  • Jackson 34, Shelby County 31

Class 5A Boys:

  • Central-Tuscaloosa 47, LeFlore 46
  • Bibb County 46, Vigor 44

Class 3A Girls:

  • Prattville Christian 43, Thomasville 35
  • T.R. Miller 65, Holt 41

Class 3A Boys:

  • Prattville Christian 55, Mobile Christian 46
  • Thomasville 47, Greene County 35

Garrett Coliseum: Southeast Regional

Class 4A Girls:

  • Headland 47, Handley 46
  • Childersburg 47, Trinty Presbyterian 33

Class 4A Boys:

  • B.T. Washington 67, Dale County 56
  • Handley 79, Headland 58

TUESDAY, Feb. 19

Dunn-Oliver Acadome: Southwest Regional

Class 4A Girls:

  • Sumter Central 56, Williamson 35
  • Greensboro 68, Hillcrest-Evergreen 28

Class 4A Boys:

  • Sumter Central 65, Clarke County 48
  • Hillcrest-Evergreen 55, Greensboro 32

Class 2A Girls: Region Championship

  • R.C. Hatch 49, Central-Hayneville 34

Class 2A Boys: Region Championship

  • Calhoun 79, R.C. Hatch 57

Class 1A Girls: Region Championship

  • St. Luke’s Episcopal 57, Linden 32

Class 1A Boys: Region Championship

  • St. Luke’s Episcopal 55, Francis Marion 50

Garrett Coliseum: Southeast Region

Class 7A Girls: Region Championship

  • Auburn 59, Central-Phenix City 44

Class 7A Boys: Region Championship

  • Lee-Montgomery 67, Enterprise 45

Class 6A Girls: Region Championship

  • Opelika 61, Carver-Montgomery 54

Class 6A Boys: Region Championship

  • Carver-Montgomery 58, Sidney Lanier 54

Class 2A Girls: Region Championship

  • G.W. Long 51, Geneva County 42

Class 2A Boys: Region Championship

  • Central-Coosa 67, Daleville 44

Class 1A Girls: Region Championship

  • Westminster-Oak Mountain 51, Brantley 43

Class 1A Boys: Region Championship

  • Georgiana 59, Cornerstone Christian 57

WEDNESDAY, Feb. 20

Dunn-Oliver Acadome: Southwest Regional

Class 7A Girls: Region Championship

  • McGill-Toolen Catholic 57, Foley 39

Class 7A Boys Region Championship

  • Baker 51, McGill-Toolen Catholic 42

Class 6A Girls: Region Championship

  • Blount 48, Hillcrest-Tuscaloosa 28

Class 6A Boys: Region Championship

  • Hillcrest-Tuscaloosa 44, Paul Bryant 33

Class 3A Girls: Region Championship

  • Prattville Christian 41, T.R. Miller 35

Class 3A Boys: Region Championship

  • Prattville Christian 70, Thomasville 33

Garrett Coliseum: Southeast Regional

Class 5A Girls: Region Championship

  • Ramsay 44, Charles Henderson 42

Class 5A Boys: Region Championship

  • Ramsay 59, Sylacauga 58

Class 4A Girls: Region Championship

  • Childersburg 65, Headland 49

Class 4A Boys: Region Championship

  • B.T. Washington 68, Handley 59

Class 3A Girls: Region Championship

  • Montgomery Academy 46, Pike Road 21

Class 3A Boys: Region Championship

  • Bullock County 69, Slocomb 46

THURSDAY, Feb. 21

Dunn-Oliver Acadome: Southwest Regional

Class 5A Girls: Region Championship

  • Central-Tuscaloosa 44, Jackson 34

Class 5A Boys: Region Championship

  • Bibb County 55, Central-Tuscaloosa 41

Class 4A Girls: Region Championship

  • Greensboro 65, Sumter Central 52

Class 4A Boys: Region Championship

  • Hillcrest-Evergreen 75, Sumter Central 53

Copyright 2019 WSFA 12 News. All rights reserved.